19.2 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Μπολόνια-Ολυμπιακός 69-67: Τον «σκότωσε» εκείνος… που τον αγάπησε (pics)

Ο Ολυμπιακός είχε στον πλήρη έλεγχό του την κατάσταση στην Μπολόνια για 30 λεπτά, όμως η ιταλική ομάδα επανήλθε στο φινάλε με μεγάλο απρόσμενο πρωταγωνιστή τον Όγκνιεν Ντόμπριτς, για να «σκοτώσει» τους «ερυθρολεύκους» ο Ντάνιελ Χάκετ από το ύψος των βολών για το 69-67, που οδήγησε σε νέα ήττα και στο 7-8 την ελληνική ομάδα, τη στιγμή που οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι ανέβηκαν στο 11-4.

Ο Ολυμπιακός έδωσε την μπάλα στον Φαλ, που έκανε... πάρτι απέναντι στον Ντάνστον και έδωσε ρυθμό στην ομάδα του, για να προηγηθεί με διαφορά οκτώ πόντων στο πρώτο πεντάλεπτο (4-12). Δύο τρίποντα των Μπελινέλι και Κορντινιέ έδωσαν λύσεις σε εκείνο το σημείο για τη Βίρτους, που με τον Κέικοκ να αντιμετωπίζει καλύτερα τους ψηλούς του Μπαρτζώκα, έκλεισε τη διαφορά στο καλάθι στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-19).

Όταν άρχισε να ευστοχεί και από μακριά η ελληνική ομάδα, ένα σερί 0-8 της έδωσε για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα στην έναρξη της δεύτερης περιόδου (17-27 στο 13'). Ο Πετρούσεφ μπήκε επίσης στην «εξίσωση», ο Σενγκέλια αντιμετωπίστηκε αποτελεσματικά, όταν ο Μπάνκι προσπάθησε να βρει σε εκείνον επιθετικό σημείο αναφοράς, και ο Πίτερς έκλεισε ιδανικά το ημίχρονο με καλάθι για το 28-40.

Ο Μπάνκι δεν έκανε ξανά το λάθος να ξεκινήσει τον Ντάνστον στο δεύτερο ημίχρονο και ο Κέικοκ απέδιδε πολύ καλύτερα, εξισορροπώντας την κατάσταση στη ρακέτα για την Μπολόνια και βλέποντας τον Μπελινέλι να ευστοχεί από μακριά, για να πλησιάσει η ιταλική ομάδα στο -5 (40-45 στο 24'). Τα μακρινά σουτ του Κάναν, όμως, κράτησαν σταθερά μπροστά τους νταμπλούχους Ελλάδας, που είδαν τον Μιλουτίνοφ να εδραιώνει εκ νέου την κυριαρχία του χαμηλά, με συνέπεια να πάνε στο τελευταίο δεκάλεπτο με διαφορά οκτώ πόντων υπέρ τους (47-55).

Με τον Ντόμπριτς να γίνεται «παράγοντας Χ» επιθετικά, οι γηπεδούχοι επιχείρησαν την αντεπίθεσή τους στην τελευταία περίοδο, καταφέρνοντας με τρίποντο του Σέρβου να μειώσουν σε απόσταση καλαθιού στα μέσα του δεκαλέπτου (60-62), ενώ με 2:50 για τη λήξη θα έδινε και προβάδισμα από το ίδιο σημείο, αλλάζοντας τα δεδομένα (67-65). Ο Λαρεντζάκης ισοφάρισε αμέσως μετά από τη γραμμή των βολών, χάνοντας όμως την ευκαιρία να δώσει κεφάλι στον Ολυμπιακό με την τρίτη, για να ακολουθήσει ένα διάστημα νευρικότητας, πλησιάζοντας στο τέλος, για να σκοράρει ο Χάκετ στα 44" για το 69-67 από το ύψος των βολών. Ο Ουόκαπ, σαν να μην έφτανε αυτό, χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ, αλλά η τελευταία ευκαιρία ανήκε στον Ολυμπιακό, μετά την τάπα του Φαλ στον Σενγκέλια, με τον Λαρεντζάκη τελικά να εξελίσσεται σε μοιραίο, αστοχώντας για την νίκη.

Δεκάλεπτα: 17-19, 28-40, 47-55, 69-67

X-FACTOR: Ο Ολυμπιακός ίσως να μην το περίμενε, αλλά στην αντεπίθεση της Μπολόνια καθοριστικός παράγοντας ήταν ο Όγκνιεν Ντόμπριτς. Ο Σέρβος άλλαξε το σκηνικό με τους 10 πόντους, που πέτυχε εξ' ολοκλήρου στην τελευταία περίοδο, «δένοντας» και την άμυνα της ομάδας του, για να της δοθεί η ευκαιρία για την νίκη από το σουτ του Χάκετ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Μπολόνια είχε τέσσερις παραπάνω κατοχές στο παιχνίδι (12-10 επιθετικά ριμπάουντ, 9-11 λάθη), αριθμός σημαντικός σε ματς με κλειστό φινάλε, όταν μάλιστα ο Ολυμπιακός σούταρε με μόλις 24.1% στα τρίποντα (7/29) έναντι του δικού της 38.1% (8/21), που ισορρόπησε τα 17/30 δίποντα των παικτών του Μπαρτζώκα έναντι των 16/42 για εκείνους του Μπάνκι.