22.7 C
Κυριακή, 26 Μαΐου, 2024

Μπενφίκα- ΠΑΟΚ 94-72: Κατέρρευσε αμυντικά στην επανάληψη! (pics+vids)

Μετά από είκοσι λεπτά παιχνιδιού ο ΠΑΟΚ προηγούνταν με 41-40, αυτή ήταν και η τελευταία φορά που η ελληνική ομάδα είχε το προβάδισμα, καθώς στο δεύτερο ημίχρονο δεν μπορούσε να αμυνθεί, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα από την Μπενφίκα με 94-72 στη Πορτογαλία. Οι Λουζιτανοί σούταραν με 50% στα σουτ εντός πεδιάς με τους Ιβάν Αλμέιδα (26 πόντους) και Τερέλ Καρτερ (26 πόντους) να κάνουν ότι θέλουν την άμυνα του "δικεφάλου". Στο 1-1 πλέον η ομάδα του του Φώτη Τακιανού, με την Μπενφίκα να βρίσκεται στο 1-0 (δεν έγινε το πρώτο παιχνίδι με την Χάποελ).

Πολύ νωθρό ξεκίνημα για τον ΠΑΟΚ στην αναμέτρηση. Ο "δικέφαλος" είχε σημειώσει μόλις ένα πόντο μετά από (4'), με το σκορ να βρίσκεται στο 7-1. Η Μπενφίκα ανανέωνε πολλές επιθέσεις μέσω των επιθετικών της ριμπάουντ. Κλασικό παιχνίδι δύναμης και ρακέτας, με τους φιλοξενούμενους στη συνέχεια να βρίσκουν λύσεις στο σκοράρισμα, μέσω του Έλβαρ Φρίντρικσον, με αποτέλεσμα να μειώσουν τη διαφορά στο -2 στη λήξη της πρώτης περιόδου (17-15).

Με τους Φρίντρικσον και Μακνίς να σκοράρουν πέντε συνεχόμενους πόντους, η ομάδα του Φώτη Τακιανού πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στην αναμέτρηση (20-17). Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι με εναλλαγές στο προβάδισμα. Χαρακτηριστικό αυτού, το γεγονός ότι μόνο στην δεύτερη περίοδο είχαμε 7 εναλλαγές στο προβάδισμα. Η ανάπαυλα βρήκε τους Θεσσαλονικείς να προηγούνται με ένα πόντο και τον φωτεινό πίνακα να γράφει 41-40. Ο ΠΑΟΚ είχε πολύ καλό ποσοστά στα σουτ έξω από τα 6.75 (57.4%), αλλά έπρεπε να διορθώσει την αδυναμία του στο ριμπάουντ.

Όπως ακριβώς και στο πρώτο δεκάλεπτο έτσι στην επανέναρξη, ο ΠΑΟΚ είχε ένα πολύ κακό ξεκίνημα. Στην επίθεση δεν μπορούσε να βρει συνοχή και στην άμυνά του οι Τέρελ Κάρτερ και Ιβάν Αλμέιδα του έκαναν μεγάλη ζημιά. Ειδικά ο δεύτερος πέτυχε 14 πόντους στη περίοδο. Οι Λουζιτανοί με ένα επιμέρους σερί 21-7 στα πρώτα (7') του τρίτου δεκαλέπτου προηγήθηκαν με τη μεγαλύτερη διαφορά στην αναμέτρηση, το +13 (61-48). Η ελληνική ομάδα βρήκε κάποιες λύσεις στη συνέχεια, βγάζοντας κάποια ελεύθερα μακρινά σουτ, μειώνοντας τη διαφορά στους οχτώ με την τρίτη περίοδο να λήγει 68-60.

Στην τελευταία περίοδο τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τον "δικέφαλο". Πέρα από το αμυντικό πρόβλημα η ομάδα του Φώτη Τακιανού είχε σκοράρει μετά από (6') στο δεκάλεπτο μόλις τρεις πόντους. Η Μπενφίκα το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο εκτόξευσε τη διαφορά στο +20 (85-65) βάζοντας τέλος στην υπόθεση νίκη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΖΗΜΙΑ: Ιβάν Αλμέιδα. Ο φόργουορντ από το Πράσινο Ακρωτήρι έκανε φανταστικά πράγμετα στην αναμέτρηση, ιδίως στην τρίτη περίοδο όπου η Μπενφίκα άρχισε να ξεφεύγει με διψήφια διαφορά. Συνολικά είχε 28 πόντους (6/8 σουτ) με 4/6 τρίποντα, ενώ σημείωσε 14 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο βάζοντας τις βασεις για την επικράτηση των Πορτογάλων.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Μπενφίκα είχε πάρα πολύ καλά ποσοστά στα σουτ από όλες τι θέσεις του γηπέδου. Οι Πορτογάλοι έκαναν ότι ήθελαν την άμυνα του ΠΑΟΚ, καθώς είχαν 50.8% στα σουτ εντός πεδιάς, με 19/33 δίποντα (57.5%) και 11/26 τρίποντα (42.3%). Στον αντίποδα οι Θεσσαλονικείς είχαν φοβερό πρόβλημα να βρουν πόντους κοντά στο καλάθι με τον όγκο και τη δύναμη των αντιπάλων να τους περιορίζουν στο πενιχρό 42.8% στα δίποντα.