31 C
Τετάρτη, 26 Ιουνίου, 2024

Μπασκόνια – Ζενίτ 82-90: Το δίδυμο της «φωτιάς» (vids)

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης σοβαρεύτηκε στο δεύτερο ημίχρονο του εκτός έδρας αγώνα με την Μπασκόνια και με κορυφαίους τους Μπάρον και Λόιντ επικράτησε με 90-82.

Το συγκρότημα του Τσάβι Πασκουάλ πανηγύρισε ένα σημαντικό διπλό σε μία «πονηρή» έδρα στην οποία ουδείς μπορεί να αισθάνεται άνετος κι «ανέβηκε» στο 14-7, φιγουράροντας στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Στον αντίποδα οι ηττημένοι «έπεσαν» στο 7-15 και παραμένουν στην απογοητευτική 15η θέση.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που κυριάρχησαν απόλυτα και ξέφυγαν ακόμα και με διψήφιες διαφορές, βρίσκοντας πολλές επιθετικές λύσεις και σκοράροντας πολλούς εύκολους πόντους. Ωστόσο το 50-44 με το οποίο πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια ήταν ισχνό προβάδισμα με βάση την εικόνα των δύο ομάδων.

Η Ζενίτ ανασυντάχθηκε και παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη προς το καλύτερο στο δεύτερο ημίχρονο. Η άμυνα των φιλοξενούμενων «έσφιξε» και με «όπλο» αυτή κατόρθωσαν οι Ρώσοι όχι μόνο να περάσουν μπροστά αλλά και να «καθαρίσουν» την υπόθεση δίχως να προβληματιστούν σοβαρά, με την κόρνα της λήξης να τους βρίσκει νικητές με 90-82.

ΟΙ «ΚΑΥΤΟΙ»: Ο Μπίλι Μπάρον και ο Τζόρνταν Λόιντ αποτέλεσαν τους δύο παίκτες που βγήκαν μπροστά για τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης και οδήγησαν εκ του ασφαλούς την ομάδα του κόουτς Πασκουάλ στο διπλό. Ο πρώτος σκόραρε 24 πόντους και ο δεύτερος πρόσθεσε 23, αποτελώντας αμφότεροι άλυτα προβλήματα για την άμυνα της Μπασκόνια. Από το «ναυάγιο» του συνόλου του Νέβεν Σπάχια ο Μπόλντγουιν σημείωσε 16 πόντους αλλά μόλις τέσσερις στο δεύτερο μέρος.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Καθοριστική αποδείχθηκε η ευστοχία της Ζενίτ πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. Το ρωσικό συγκρότημα τελείωσε τον αγώνα με 10/22 και το εξαιρετικό 45,5% στα τρίποντα, «ανοίγοντας» με αυτόν τον τρόπο την άμυνα των γηπεδούχων και φτάνοντας σε ακόμα μία νίκη.