22.8 C
Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου, 2024

Μπασκόνια-Ζαλγκίρις 96-79: Μία τελευταία παράσταση (pic, vids)

Ήταν ένα ματς διαδικαστικού χαρακτήρα με μηδενική διακύβευμα και για τους δύο, αυτό που έγινε στη Βιτόρια. Η Μπασκόνια είχε έναν λόγο παραπάνω για να επιζητά τη νίκη και τη σημείωσε κόντρα στη Ζαλγκίρις με Χ-Χ.

Έτσι αποχαιρέτησε τη φετινή διοργάνωση με μία εμφατική εμφάνιση και μία εντός έδρας νίκη που σε καμία περίπτωση όμως δεν χρυσώνει το χάπι αφού η αποτυχία εισόδου στα πλέι οφ, ακόμη και παρά την αποχώρηση των ρωσικών ομάδων, δείχνει πως το ταβάνι της ήταν χαμηλό.

Η Ζαλγκίρις έμεινε στις επτά νίκες και θα κλείσει τη δική της παρουσία στη φετινή Ευρωλίγκα την Κυριακή με το εντός έδρας παιχνίδι κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα.

H πρώτη περίοδος ήταν εφιαλτική για τη Ζαλγκίρις καθώς η Μπασκόνια έδειξε από νωρίς τη διάθεση της να κλείσει τη σεζόν με μία καλή εμφάνιση και με νίκη. Έτσι κυριαρχώντας και στις δύο πλευρές του παρκέ βρέθηκε προηγούμενη με 35-15! Είναι χαρακτηριστικό ότι στο 5’ το σκορ ήταν 15-2 και μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο η διαφορά άνοιξε στους 20 (30-10).

Οι Βάσκοι μπήκαν στη δεύτερη περίοδο χωρίς να σηκώσουν το πόδι από το γκάζι και στο τρίλεπτο ήταν μπροστά με 26 (43-17). Η Ζαλγκίρις έμοιαζε αδύνατον να ακολουθήσει τον ρυθμό της Μπασκόνια και στο 17’ η διαφορά έφτασε και τους 30 (54-24). Οι Λιθουανοί πάντως κατάφερε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου με ένα σερί 16-3, να κλείσουν την «ψαλίδα» (57-40).

Η Ζαλγκίρις έκανε μία προσπάθεια να πλησιάσει ακόμη περισσότερο μειώνοντας στους 16 (66-50 στο 24’) αλλά ήταν φανερό ότι δεν μπορούσε να γίνει απειλητική. Η Μπασκόνια έκανε ένα σερί 7-0 σε δύο λεπτά και έστειλε τη διαφορά ξανά πάνω από τους 20 (73-50) και στο τέλος της περιόδου ήταν μπροστά με 77-50.

Το τέταρτο δεκάλεπτο έμενε να απαντήσει μόνο στο ερώτημα σχετικά με το τελικό σκορ.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Δεν έμεινε ούτε 18 λεπτά στο παρκέ ο Μάθιου Κοστέλο αλλά πρόλαβε να σημειώσει 15 πόντους, να μαζέψει πέντε ριμπάουντ και να μοιράσει δύο ασίστ και δύο τάπες.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Έστω και σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά και μονόπλευρο ως προς την εξέλιξη του παιχνίδι, το γεγονός ότι η Μπασκόνια είχε επτά παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων είναι πραγματικά εντυπωσιακό.

Photo Credits: Zalgiris