16.7 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Μπασκόνια: “Ανώμαλη προσγείωση” από την Ομπραντόιρο

"Στραπάτσο" στο ισπανικό πρωτάθλημα έπαθε η Μπακόνια, όπου μετά το σπουδαίο διπλό που πέτυχε κόντρα στον Ολυμπιακό, είχε "ανώμαλη προσγείωση" κόντρα Ομπραντόιρο, με 108-95 στη δεύτερη παράταση (79-79 κ.α) και η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς έπεσε στο 4-5, όσο πλέον και οι νικητές.

Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενο προσπάθησαν να το φέρουν τούμπα. Αρχικά το πήγαν στην παράσταση, αλλά η κούραση που είχαν δεν τους επέτρεψε να διεκδικήσουν τη νίκη.

Οι Τόμας Χάουαρντ με 22 πόντους, ενώ οι Πουστοβόι και Σκραμπ πρόσθεσαν 20 και 19 πόντους αντίστοιχα ήταν οι παίκτες που "σκότωσαν" τους Βάσκους.

Από την Μπασκόνια στους 33 σταμάτησε ο Μάρκους Χάουαρντ, με τον Μίλερ ΜακΙντάιρ να έχει 16 και τον Ματ Κοστέλο 14.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 47-40, 59-56, 79-79 (κ.α.), 87-87 (α' παρ.), 108-95 (β' παρ.)