33.7 C
Τετάρτη, 26 Ιουνίου, 2024

Μπασκόνια-Παναθηναϊκός 95-90: Η άμυνα τον «πλήγωσε» και στη Βιτόρια (vid)

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε αλλά η άμυνα τον «πλήγωσε» κι έχασε από την Μπασκόνια στη Βιτόρια με 95-90, σε αγώνα για την 23η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι «πράσινοι» έφτασαν πλέον τις 16 διαδοχικές ήττες επί ισπανικού εδάφους και παράλληλα έχουν ρεκόρ 8-15 που τους φέρνει στις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη οι Βάσκοι με 13-10 φιγουράρουν στην έκτη θέση κι έχουν βάλει ισχυρή υποψηφιότητα για να βρεθούν στα πλέι οφ.

Αν και δεν το συνηθίζει, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ καλά και συγκεντρωμένα το πρώτο δεκάλεπτο, ξεφεύγοντας από νωρίς με 10-2 και στη συνέχεια με 19-8. Ωστόσο στη συνέχεια η Μπασκόνια αντέδρασε όπως αναμενόταν και σιγά-σιγά άρχισε να πλησιάζει, με αποτέλεσμα το πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης να τελειώσει με 21-23.

Η... κατηφόρα συνεχίστηκε και στην αρχή της δεύτερης περιόδου με τους γηπεδούχους να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ και να ξεφεύγουν 33-26 στο 14' και τον κόουτς Ράντονιτς να καλεί καθυστερημένα τάιμ άουτ. Το μομέντουμ είχε πάει στην πλευρά των Βάσκων που ξέφυγαν και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 52-38.

Η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ήταν καταστροφική για την ελληνική ομάδα που είδε τη διαφορά να εκτοξεύεται στους 20 πόντους (60-40). Σ' εκείνο το σημείο πάντως υπήρξε αντίδραση και με σερί 10-0 μείωσε στους δέκα (60-50). Στο 30' ο φωτεινός πίνακας της «Φερνάντο Μπουέσα Αρένα» έγραφε 76-65 και οι παίκτες του Πεναρόγια είχαν ακόμα τον πρώτο λόγο.

Περίπου στα μέσα της τελευταίας περιόδου συνέβη κάτι που δεν έχει συμβεί ποτέ ξανά σε αγώνα μπάσκετ. Ο Μπέικον έβαλε τρίποντο όμως οι τρεις διαιτητές αποφάσισαν να γυρίσουν τη φάση πίσω -θύμισε VAR στο ποδόσφαιρο- κι ακύρωσαν το τρίποντο, δίνοντας αντιαθλητικό εις βάρος του «τριφυλλιού»... Αντί λοιπόν για 83-75 το σκορ έγινε 85-72! Φυσικά ο Παναθηναϊκός δεν έχασε από αυτό αλλά ήταν κάτι πρωτόγνωρο.

Στο 39' οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 93-86 όμως ήταν πλέον πολύ αργά και η κόρνα της λήξης βρήκε την Μπασκόνια νικήτρια με 95-90.

Ο ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟΣ: Ο Μάρκους Χάουαρντ απέδειξε για ακόμα μία φορά ότι αποτελεί έναν από τους πιο προικισμένους πόιντ γκαρντ στην Ευρωλίγκα. Ο Αμερικανός ευστόχησε μόλις σε 2/11 τρίποντα, ωστόσο τελείωσε τον αγώνα με 24 πόντους και ήταν άλυτο πρόβλημα για την άμυνα του Παναθηναϊκού. Για τους ηττημένους ο Ντέρικ Ουίλιαμς σημείωσε 19 πόντους κι από 16 πρόσθεσαν Παπαγιάννης, Λι και Μπείκον.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Μπασκόνια κέρδισε τον αγώνα διότι σκόραρε με συνέπεια κι άνεση μέσα από τη γραμμή των 6,75μ. Τελείωσε το παιχνίδι με 26/39 δίποντα και δεν θα μπορούσε να χάσει από τον Παναθηναϊκό που δεν έπαιξε άμυνα και το πλήρωσε.