22.9 C
Δευτέρα, 30 Σεπτεμβρίου, 2024

Μπασκόνια – Παναθηναϊκός 75-73: «Αυτοκτόνησε» στη Βιτόρια (pics+vids)

Ο Παναθηναϊκός έχασε δικό του παιχνίδι στη Βιτόρια από την Μπασκόνια με 75-73, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας.

Οι «πράσινοι» ξέφυγαν ακόμα και με 17 πόντους διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο αλλά στη συνέχεια χαλάρωσαν περισσότερο απ' όσο επιτρεπόταν και τελικά ένα καλάθι του Κόντι Μίλερ-Μάκινταϊρ με λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο για το τέλος τους έριξε στο καναβάτσο.

Αυτή η ήττα έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί του «τριφυλλιού» που πλέον «έπεσε» στο 10-8, ίδιο ρεκόρ με τους Βάσκους και με αρκετές άλλες ομάδες, στη «μάχη» για τα πλέι οφ.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έμοιαζαν αλλά δυσκολεύονταν κιόλας πάρα πολύ στο επιθετικό κομμάτι. Είναι χαρακτηριστικό ότι δεν μπορούσαν να σκοράρουν με κανέναν τρόπο από κοντινή ή μακρινή απόσταση και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο φινάλε του με 13-12!

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι Βάσκοι φάνηκαν να κυριαρχούν και προηγήθηκαν 22-17. Σ' εκείνο το χρονικό σημείο όμως οι «πράσινοι» ήταν σαν να... γύρισαν τον διακόπτη και κατάφεραν μέσω της εξαιρετικής τους άμυνας να «τρέξουν» ένα επιμέρους σκορ 20-4 και να προσπεράσουν με έντεκα (26-37) στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Μάλιστα φάνηκαν διατεθειμένοι να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ που είχαν δημιουργήσει κι άρχισαν να ξεμακραίνουν με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Είναι χαρακτηριστικό ότι... εκτόξευσαν τη διαφορά στους 17 πόντους (31-48) κι έμοιαζαν να αποτελούν πια το ακλόνητο φαβορί για τη νίκη. Παρ' όλα αυτά χαλάρωσαν πολύ νωρίτερα απ' όσο θα έπρεπε και οι γηπεδούχοι δεν θα τα παρατούσαν. Με δικό τους σερί λοιπόν πλησίασαν και στο 30' ο φωτεινός πίνακας της «Φερνάντο Μπουέσα Αρένα» έγραφε 50-53 κι όλα ήταν «ανοιχτά».

Το «ξύπνημα» που αναζητούσε από τους παίκτες του ο Εργκίν Αταμάν ήρθε στο ξεκίνημα της τελευταίας και καθοριστικής περιόδου. Οι Σλούκας και Ναν πρόσφεραν σημαντικές βοήθειες στο σκοράρισμα και στο 33' η ελληνική ομάδα ξέφυγε ξανά με διαφορά εννιά πόντων (52-61, 33'). Ο Τσίμα Μονέκε βγήκε μπροστά για τους Βάσκους και με διαδοχικούς πόντους «πλήγωσε» το «τριφύλλι» κι έκανε ξανά ντέρμπι το ματς, καθώς σχεδόν... μόνος του ισοφάρισε 63-63 και στο 38' το σκορ ήταν 70-72. Όλα κρέμονταν από μία... κλωστή και μία βολή του Σλούκα μετά από αντιαθλητικό φάουλ διαμόρφωσε το 70-73 μ' ένα λεπτό για το φινάλε. Ένα «σκοτωμένο» τρίποντο του Μονέκε από τη γωνία έφερε την ισοπαλία (73-73), πριν ο Ναν αστοχήσει δύο φορές, με τον Μάκινταϊρ να διαμορφώνει το τελικό 75-73 στα 0,9'' για το τέλος, καθώς στην εκπνοή ο Μήτογλου αστόχησε.

Η «ΜΑΧΗ» ΤΩΝ ΗΓΕΤΩΝ ΚΑΙ Ο «ΦΟΝΙΑΣ»: Ο Κέντρικ Ναν και ο Τσίμα Μονέκε ηγήθηκαν για τους φιλοξενούμενους και τους γηπεδούχους αντίστοιχα. Ο Αμερικανός των «πράσινων» πέτυχε 25 πόντους όμως στο φινάλε εξελίχθηκε σε μοιραίο, ενώ ο Νιγηριανός κράτησε τους Βάσκους σταματώντας στους 20 πόντους. Ωστόσο ο άνθρωπος του αγώνα εξελίχθηκε να είναι ο Κόντι Μίλερ-Μάκινταϊρ ο οποίος ευστόχησε στο καλάθι που έκρινε το ματς με 0,9'' για το τέλος, κάτι που είχε κάνει και πριν δύο μήνες στο ΣΕΦ, ρίχνοντας τότε στο καναβάτσο τον Ολυμπιακό.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Σε καμία στιγμή του παιχνιδιού οι δύο ομάδες δεν σούταραν σταθερά καλά από την περιφέρεια. Η ελληνική ομάδα όμως ήταν πολύ άστοχη στα δίποντα (17/40), με τους Βάσκους να πετυχαίνουν 17/25 και να καλύπτουν τα χαμένα ριμπάουντ τους και τα περισσότερα λάθη τους.