24.4 C
Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου, 2024

Μπασκόνια-Φενέρ 77-62: «Λιοντάρια» για οκτάδα! (vids)

Η Μπασκόνια κοντέυει να... τρελάνει τον κόσμο, καθώς από εκεί που βολόδερνε στις τελευταίες θέσεις της Ευρωλίγκα, ξαφνικά πάει για την οκτάδα, «συντρίβοντας» με 77-62 την Φενέρμπαχτσε, που δεν μπόρεσε στο δεύτερο ημίχρονο να διαχειριστεί την απώλεια του Νάντο Ντε Κολό και «κατέρρευσε» στο 9-14, με τους ηρωικούς Βάσκους να ανεβαίνουν στο 11-15 και να μένουν στο κόλπο.

Η... απλή μέθοδος των τριών έδινε στην Μπασκόνια τις λύσεις, ώστε να μένει όρθια απέναντι σε έναν αντίπαλο, που έψαχνε κι άλλους τρόπους να προσεγγίσει το καλάθι της, είτε μέσω του Ντε Κολό είτε «ταΐζοντας» τους ψηλούς της (20-19). Με τον ίδιο τρόπο το παιχνίδι έμεινε ισορροπημένο έως και τα μέσα της δεύτερης περιόδου, ώσπου ο Πιερ μπήκε στην «εξίσωση» δίπλα στους παίκτες, που ήταν στο «ζωγραφιστό», για να πάρουν τον έλεγχο οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς (32-40).

Με τον Ντε Κολό να αποχωρεί λόγω τραυματισμού στο ημίχρονο, η Φενέρ έχασε τον προσανατολισμό της και αυτό εκμεταλλεύτηκε η Μπασκόνια, η οποία λίγο μετά τη λήξη του εξαλέπτου στην τρίτη περίοδο προηγήθηκε με επιμέρους 18-8, με τον Μπόλντουιν να το παίρνει πάνω του και τους Βάσκους να είναι μπροστά με βραχεία κεφαλή (54-53). Με την τριάδα των Μπόλντουιν, Φοντέκιο και Πίτερς να κάνει πάρτι στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Σπάχια ολοκλήρωσαν το θρίαμβό τους, «κυνηγώντας» πια ανοικτά την πρόκριση (77-62).

Δεκάλεπτα: 20-19, 32-40, 54-53, 77-62

MADE IN USA: Αν ο Μπόλντουιν είναι στα καλά του, τότε η Μπασκόνια αυξάνει σε οποιοδήποτε ματς τις πιθανότητές της. Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν εξαιρετικός με 24 πόντους, έξι ριμπάουντ, έξι ασίστ, δύο κλεψίματα και μόλις τρία λάθη σε κάτι παραπάνω από 34 λεπτά, ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο και όντας ηγετικός για την ομάδα του.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Μπασκόνια μέτρησε στο ματς εννέα παραπάνω κατοχές (12-6 επιθετικά ριμπάουντ και 11-14 λάθη), αριθμός κρίσιμος για τέτοιο ματς, που μέτρησε από τη στιγμή, που δεν υπήρχε μεγάλη απόκλιση στα σουτ εντός παιδιάς.