24.4 C
Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου, 2024

Μπασκόνια-Εφές 87-74: «Σφαλιάρα» στη Βιτόρια! (vids)

Η Εφές έμοιαζε να προελαύνει, αλλά η Μπασκόνια είναι μια ομάφα περήφανη και το απέδειξε ακόμη μια φορά, «συντρίβοντας» με 87-74 τους Τούρκους με εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, που την ανέβασε στο 8-19 έναντι 14-13 των παικτών του Εργκίν Αταμάν, οι οποίοι θα προβληματίζονταν ειδικά αν δεν υπήρχε η απόφαση για τις ρωσικές ομάδες.

Η Μπασκόνια ξεκίνησε πιο δυνατά με ένα 7-0, αλλά στην πορεία μπήκε ο... παράγοντας του Λάρκιν, με τον Αμερικανό να σκοράρει 5/5 τρίποντα και φέρνει την ομάδα του μπροστά στο σκορ (22-24). Ο «Διόσκουρός» του εμφανίστηκε οργανωτικά και εκτελεστικά στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Μίτσιτς να κάνει τη διαφορά και τον Ντάνστον στο τέλος του ημιχρόνου να πετυχαίνει τρίποντο για το 36-43.

Η τουρκική ομάδα ακολούθησε την ίδια συνταγή για τρία λεπτά, μέχρι που ένα σερί 11-0 των Βάσκων, με τον Μπόλντουιν να κάνει την αρχή, τους έδωσε το προβάδισμα (53-50 στο 25'), συνεχίζοντας με τους Γκεντράιτις και Κοστέλο να κάνουν εκπληκτική δουλειά και τους γηπεδούχους να έχουν τον πρώτο λόγο στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-58). Με τους Πίτερς και Ραϊέστε να είναι «παράγοντες Χ» στην τελευταία περίοδο, οι παίκτες του Σπάχια έφτασαν σε διψήφιο νούμερο τη διαφορά (78-68 στο 36'), από την οποία η Εφές δεν μπορούσε να γυρίσει, δεχόμενη ένα αποτέλεσμα άκρως προβληματικό εν όψει της συνέχειας και της επερχόμενης βελτιωμένης θέσης της.

Δεκάλεπτα: 22-24, 36-43, 62-58, 87-74

Ο ΕΝΑΣ ΤΟ ΑΡΧΙΣΕ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ: Η Μπασκόνια βάσισε την αντεπίθεσή της από το -8 με τον Ουέιντ Μπόλντουιν, που έδειξε πως, όταν είναι στα καλά του, η ομάδα του είναι διαφορετική με 20 πόντους και 11 ασίστ. Υπήρχαν, όμως, και παίκτες που την ολοκλήρωσαν, όπως ο Μάθιου Κοστέλο με πολύ καλή παρουσία στη ρακέτα με δικό του double double 10 πόντων και ισάριθμων ριμπάουντ, ή ο Σάντερ Ραϊέστε που «εκτέλεσε» την Εφές στην τελευταία περίοδο με 11 πόντους και 3/3 τρίποντα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Μπασκόνια εξασφάλισε πολύ περισσότερες κατοχές, δηλαδή οκτώ στο σύνολο, με 7-2 επιθετικά ριμπάουντ και 9-12 λάθη, κάτι που λογικά έφερε την τελική διαφορά, αφού τα εύστοχα σουτ για τις δύο ομάδες δεν είχαν μεγάλη απόκλιση.