26.7 C
Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου, 2024

Μπαρτσελόνα – Ρεάλ Μαδρίτης 83-78: Κουμάντο οι «Μπλαουγκράνα» στο «El Clásico» (vids)

Μετά από τρεις σερί ήττες απ' την αντίπαλό της, η Μπαρτσελόνα έκανε ένα... θορυβώδες comeback στην 4η περίοδο και, διαχειριζόμενη σωστά το +14 που πήρε στο 35', έφτασε στη μεγάλη νίκη με 83-78 απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης. Η ομάδα του Ρότζερ Γκριμάου βελτίωσε το ρεκόρ της σε 12-6, ενώ η «Βασίλισσα» έκανε μόλις τη 2ή της ήττα στη διοργάνωση (16-2).

Η Ρεάλ ήλεγχε τα πάντα για ένα ημίχρονο, παρά το γεγονός ότι δεν πήρε μεγάλο προβάδισμα μέχρι το πρώτο εικοσάλεπτο (μέγιστη διαφορά οι 8 πόντοι στο 8') και πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με 45-47. Η Μπαρτσελόνα πάντως εμφάνισε τελείως διαφορετικό πρόσωπο στα 7 από τα 10 λεπτά της 3ης περιόδου, παίρνοντας και προβάδισμα τεσσάρων πόντων με 54-50 στο ξεκίνημα αυτής, η οποία ολοκληρώθηκε με τη «Βασίλισσα» ξανά μπροστά (60-62).

Στο 4ο δεκάλεπτο οι «Μπλαουγκράνα» ήταν απίστευτοι! Δε δέχτηκαν πόντο μέχρι το τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα, «τρέχοντας» παράλληλα ένα σερί 14-0 στην περίοδο και 16-0 γενικά, παίρνοντας προβάδισμα 12 πόντων με 74-62. Πολύ σκληροί για να «πεθάνουν» οι φιλοξενούμενοι, που αντέδρασαν άμεσα και με ένα 6-0 από Καμπάτσο-Χεζόνια μείωσαν στους 6 (74-68). Οι γηπεδούχοι ξαναπήγαν τη διαφορά στους 10 (80-70), οι Μαδριλένοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια, αλλά ένα τρίποντο του Λαπροβίτολα στο τελευταίο λεπτό «σκότωσε» τις όποιες ελπίδες των πρωτευουσιάνων.

Ασταμάτητος ο Βέσελι που ολοκλήρωσε το ματς με 27 πόντους, ενώ ο Λαπροβίτολα μέτρησε 14 πόντους και 8 ασίστ. Μούσα και Χεζόνια με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα ξεχώρισαν απ' τη «Βασίλισσα», με τον Ταβάρες να μένει στους 6 πόντους (7 ριμπάουντ, 2 τάπες, 4 λαθη).