20.6 C
Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024

Μπαρτσελόνα-Ρεάλ 75-73: Γλίτωσαν την αυτοχειρία οι Μπλαουγκράνα(pic+vids)

Η Μπαρτσελόνα ήταν ανώτερη για 37 αγωνιστικά λεπτά κόντρα στη Ρεάλ στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας, και εκτός της νίκης με σκορ 75-73 πήρε μια άτυπη εκδίκηση για τον χαμένο τελικό του ισπανικού σούπερ καπ. Άστοχος ο Γιουλ σε τραβηγμένο τρίποντο λίγο πριν την εκπνοή.

Οι Καταλανοί εμφανίστηκαν καλύτερα προετοιμασμένοι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και πήραν γρήγορα σημαντικό προβάδισμα με οδηγό την άμυνα της και ηγέτη επιθετικά τον Κάλινιτς. Με ποσοστό ευστοχίας μεγαλύτερο του 70% στα σουτ δύο πόντων, οι Μπλαουγκράνα έκλεισαν το ημίχρονο στο +10(40-30), με τη Ρεάλ να μοιάζει ένα "κλικ" πιο αργή από την αντίπαλο της.

To τρίποντο του Χεζόνια στο τέλος της δεύτερης περιόδου έδωσε πολύτιμη ανάσα στη βασίλλισα:

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και στην τρίτη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να στερούνται επιθετικές λύσεις. Γιοκουμπάιτις και Βέσελι έβγαλαν όμορφες συνεργασίες πάνω από τη στεφάνη με την Μπαρτσελόνα να χάνεται σιγά σιγά στον ορίζοντα(61-43,28'). Ο Κορνελί μπήκε δυνατά από τον πάγκο συμβάλλοντας τα μέγιστα στο γρήγορο 9-0 σερί της Ρεάλ, όμως ο Γιοκουμπάιτις έγραψε το 63-52 του δεκαλέπτου με όμορφη εκτέλεση μέσης απόστασης.

H Ρεάλ με ένα ακόμα μικρό ξέσπασμα μείωσε ξανά στους 11(69-58,35'), όμως έμοιαζε να μην έχει την απαιτούμενη συνέπεια στο παιχνίδι της για να μπει στη διεκδίκηση της νίκης. Πράγματι, η Μπαρτσελόνα έμοιαζε να οδηγείται με μαθηματική ακρίβεια στο ροζ φύλλο αγώνα, όμως η χαλαρότητα της έφερε παιδικά λάθη και η βασίλισσα είχε την μπάλα δική της 15" πριν τη λήξη. Ο Γιουλ αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή και οι Καταλανοί πήραν έστω και δραματικό τρόπο αυτό που τους άξιζε βάσει της γενικότερης εικόνας του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα:24-15,40-30,63-52,75-73