21.6 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός 86-78: Μια «διπλή» αμαρτία κόστισε την υπέρβαση (pics)

Ο Ολυμπιακός δεν τα παράτησε στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» και γύρισε αρκετές φορές από διψήφιες διαφορές, πλησιάζοντας και στο τρίποντο στο τέλος, αλλά δε βρήκε το κάτι παραπάνω για την υπέρβαση, ενώ ένα «διπλό» λάθος οδήγησε σε αντίστοιχα δύο επιθέσεις σε λίγα δευτερόλεπτα την Μπαρτσελόνα, που τις εκμεταλλεύτηκε και επικράτησε με 86-78, ανεβάζοντας το ρεκόρ της σε 14-6 και αφήνοντας πίσω από την τετράδα και στο 11-9 τους «ερυθρολεύκους».

Το δίδυμο των Πάρκερ και Βέσελι αιφνιδίασε την «ερυθρόλευκη» ρακέτα, που ανασταλτικά δε στάθηκε ικανή να τους σταματήσει, είτε κοντά είτε μακριά από το καλάθι, φέρνοντας νωρίς διψήφια διαφορά στην Μπαρτσελόνα (21-10 στο 7'). Ο Πίτερς και ο Κάναν άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό και η εικόνα άλλαξε για τον Ολυμπιακό, που μείωσε στο τρίποντο με επιμέρους 2-10 (23-20 στο 9'), προτού Ουίλι και Σατοράνσκι κλείσουν ένα εξαιρετικό επιθετικό δεκάλεπτο των γηπεδούχων με σερί 4-0 για το 27-20.

Ο Γκος έβαλε περισσότερο μυαλό στο παιχνίδι της ελληνικής ομάδας, σκοράροντας όποτε χρειαζόταν, και η άμυνα των νταμπλούχων χρειάστηκε την ενέργεια των Λαρεντζάκη, ΜακΚίσικ και Μπραζντέικις, ώστε αρχικά να μειωθεί η απόσταση στο τρίποντο (36-33 στο 17') και, αμέσως μετά, να ακολουθήσει ένα επιμέρους 4-8 για το προβάδισμα με γκολ-φάουλ του Λιθουανού (40-41 στο 19'). Ένα τρίποντο του Πάρα για το 44-41, όμως, θα χώριζε τις δύο ομάδες στο ημίχρονο υπέρ των «Μπλαουγκράνα».

Η δημιουργία του Σατοράνσκι και τα νέα μαζικά μακρινά σουτ των Καταλανών, με εκφραστές μεταξύ άλλων τους Μπριθουέλα και Κάλινιτς, εξέθεσαν ξανά την «ερυθρόλευκη» άμυνα και έφεραν τη διαφορά εκ νέου σε διψήφιο νούμερο (58-47 στο 24'). Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ακουμπήσει την μπάλα στον Φαλ και ο Πίτερς επιχειρούσε να δώσει σημείο αναφοράς στην επίθεση με το μακρινό του σουτ, αλλά ήρθε ο Ουίλι να προσθέσει νέα «πληγή» στη ρακέτα των Πειραιωτών, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο +14 για τους γηπεδούχους, προτού ο Πίτερς με βολές σημειώσει το 73-61 της τρίτης περιόδου.

Το επιθετικό δίδυμο των Γκος-Πίτερς, σε συνδυασμό με τα όσα έφερνε η ενέργεια του ΜακΚίσικ στις δύο πλευρές, έδειξαν πως οι παίκτες του Μπαρτζώκα δεν τα παρατούσαν, φέρνοντας εκνευρισμό στην «Μπάρτσα», που χαρακτηρίστηκε από τεχνική ποινή στον Βέσελι για μείωση στο τρίποντο από τη βολή του Κάναν (79-76 στο 36'). Μετά από ένα άγονο δίλεπτο νευρικότητας χωρίς σκορ, ο Ουίλι ευστόχησε από τη γραμμή των βολών για το σύνολο του Γκριμάου, αλλά ο Κάναν απάντησε στα 104" για το 81-78. Λίγο μετά, όμως, ο Πίτερς αστόχησε και οι γηπεδούχοι βρήκαν «διπλή» φάση με καλάθι του Κάλινιτς και φάουλ στον Ουίλι ταυτόχρονα, που έφερε και τρίποντο του Σατοράνσκι, για να «σφραγίσει» την «ερυθρόλευκη» ήττα (86-78).

Δεκάλεπτα: 27-20, 44-41, 73-61, 86-78

ΜΑΕΣΤΡΟΣ: Αρκετοί παίκτες της Μπαρτσελόνα έκαναν σε σημεία του αγώνα σημαντική δουλειά, όμως η δημιουργία και η ηρεμία, που έφερνε ο Τόμας Σατοράνσκι, ήταν το πιο ουσιώδες στοιχείο στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Τσέχο να έχει 13 πόντους με τρία ριμπάουντ, πέντε ασίστ, ένα κλέψιμο και μόλις ένα λάθος σε 35.5 λεπτά, μαζί με το τρίποντο που «σκότωσε» τον Ολυμπιακό στα τελευταία δευτερόλεπτα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Ολυμπιακός δε βρέθηκε στην κορυφαία του βραδιά στο μακρινό σουτ, σκοράροντας με 8/22 τρίποντα και ποσοστό 36.4%, εκ των οποίων τα μισά ήρθαν από τον Πίτερς σε επτά προσπάθειες, ενώ οι Καταλανοί είχαν πιο ισορροπημένη απόδοση με 11/25 τρίποντα και ποσοστό 44%.