19.4 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Θρυλικό «μπρέικ» και πρώτο βήμα για Βερολίνο (pics+vids)

Ο Ολυμπιακός «άλωσε» με το... καλησπέρα την έδρα της Μπαρτσελόνα στη σειρά των πλέι οφ της EuroLeague επικρατώντας με 77-75 και πλέον έχει το πλεονέκτημα έδρας στα χέρια του, ανοίγοντας το σκορ και κάνοντας το 1-0, στον δρόμο για το Final 4 του Βερολίνου.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρά τη σημαντική απουσία του Κώστα Παπανικολάου παρουσιάστηκαν εξαιρετικά διαβασμένοι και πέτυχαν το πολυπόθητο «σπάσιμο» του «Παλάου Μπλαουγκράνα», παίρνοντας κεφάλι στη σειρά.

Πλέον το δεύτερο παιχνίδι θα διεξαχθεί στο ίδιο γήπεδο την προσεχή Παρασκευή (26/4, 22.00).

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, το ξεκίνημα του Ολυμπιακού ήταν εξαιρετικό, καθώς «φόρτωσε» τον Φαλ ο οποίος δεν είχε αντίπαλο κοντά στο καλάθι και το γρήγορο προβάδισμα έξι πόντων (2-8) ήταν φυσικό επακόλουθο, με τους γηπεδούχους να αδυνατούν να σκοράρουν για τέσσερα λεπτά. Παρ' όλα αυτά όπως αναμενόταν θα έβγαζαν αντίδραση και σιγά-σιγά πλησίασαν, με την πρώτη περίοδο να τελειώνει 18-19.

Οι Καταλανοί στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου φάνηκαν να βρίσκουν ρυθμό και κατόρθωσαν χάρη στην ευστοχία του Αμπρίνες να περάσουν μπροστά με 30-27, όμως οι κυπελλούχοι Ελλάδας δεν είχαν διάθεση να τους αφήσουν να αισθανθούν άνετα. Στην άμυνα έπαιζαν σκληρά και στην επίθεση έφθειραν τους αντιπάλους τους κερδίζοντας βολές. Το μομέντουμ ήταν στην πλευρά των παικτών του Μπαρτζώκα που προηγήθηκαν με δέκα πόντους (34-44, 19') χάρη στον εξαιρετικό Πετρούσεφ ο οποίος είχε 12 πόντους σε περίπου δέκα λεπτά συμμετοχής και το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με 35-44.

Και στο τρίτο κομμάτι του παιχνιδιού ο ρυθμός ήταν ακριβώς αυτός που βόλευε τον Ολυμπιακό ο οποίος έβρισκε πάντα τις απαντήσεις στις προσπάθειες των «μπλαουγκράνα» να επιστρέψουν στο ματς και μάλιστα είχε «χτίσει» και συντηρήσει μία διψήφια διαφορά που μετά από γκολ-φάουλ του Ουίλιαμς-Γκος στο 27' έφτασε για πρώτη φορά στους 13 πόντους (47-60) και στο 30' ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 54-61 και οι Πειραιώτες είχαν τον πρώτο λόγο για τη νίκη.

Η έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου βρήκε την Μπαρτσελόνα να εξαπολύει αντεπίθεση και να πλησιάζει στους τρεις πόντους (58-61), όμως τότε ο Ολυμπιακός «έτρεξε» ένα σερί 7-0 με πρωταγωνιστή τον ΜακΚίσικ για να ξεφύγει ξανά με δέκα (59-69) στο 35'. Ένα κρεσέντο του Ρούμπιο επέτρεψε στους γηπεδούχους να φτάσουν ξανά σε απόσταση αναπνοής (67-69), όμως και τότε οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τις απαντήσεις και προσπέρασαν με οκτώ πόντους (67-75) στο 38'. Όλα έδειχναν ότι οι Πειραιώτες θα νικούσαν, όμως ένα λάθος του Ουόκαπ στα 63'' για το φινάλε οδήγησε σε αντιαθλητικό φάουλ στον Ρούμπιο ο οποίος μείωσε με δύο βολές σε 72-75, με τον Λαπροβίτολα να... επιστρέφει το λάθος και η ελληνική ομάδα κρατούσε τη νίκη στα χέρια της με 50'' για το τέλος. Στα 35'' ο Πετρούσεφ κέρφισε φάουλ αλλά φάνηκε να χτυπάει σοβαρά στο αριστερό γόνατο κι αποχώρησε υποβασταζόμενος και καταχειροκροτούμενος από το κοινό. Ο Λαρεντζάκης πέρασε στη θέση του και με «κρύο» αίμα και δύο βολές έστειλε τη διαφορά στους πέντε (72-77). Τίποτα δεν μπορούσε πλέον να αλλάξει και η κόρνα της λήξης βρήκε τον Ολυμπιακό να νικάει με 77-75.

ΤΟ ΚΑΡΕ ΤΗΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ: Σε μία τετράδα παικτών βασίστηκε η μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού. Ο λόγος για τους Ουίλιαμς-Γκος, Κάναν, Πετρούσεφ και Φαλ οι οποίοι ηγήθηκαν και κάλυψαν τη μέτρια βραδιά του Τόμας Ουόκαπ. Για τους ηττημένους ο Ερνανγκόμεθ ξεχώρισε με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ αλλά δεν ήταν αρκετός, ενώ σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Ρίκι Ρούμπιο.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η ευστοχία των «ερυθρόλευκων» στα δίποντα έπαιξε καθοριστικό ρόλο, καθώς το ποσοστό τους πλησίασε το 65%. Παράλληλα είχαν και δύο περισσότερα κλεψίματα από τους Καταλανούς.