21.3 C
Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 59-63: Ήταν δίκαιο κι έγινε πράξη, ο «θρύλος» σε τρίτο σερί Final 4 (pics+vids)

Ο Ολυμπιακός με μυθική εμφάνιση στην άμυνα κατόρθωσε να «αλώσει» το «Παλάου Μπλαουγκράνα» με 63-59 και να ρίξει στο καναβάτσο την Μπαρτσελόνα, παίρνοντας τη σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας με 3-2 και μαζί το εισιτήριο για το Final 4 της EuroLeague στο Βερολίνο.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν βρέθηκαν σε σπουδαία βραδιά επιθετικά όμως η άμυνά τους ήταν «μέγγενη» και τους έδωσε το ιστορικό διπλό και μαζί την πρόκριση σε τρίτο σερί Final 4, αφήνοντας εκτός τους Καταλανούς.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, το άγχος και η πίεση ήταν εμφανής και στις δύο πλευρές από την πρώτη επίθεση. Είναι χαρακτηριστικό ότι χρειάστηκαν περίπου τέσσερα λεπτά για να σκοράρουν οι γηπεδούχοι για το 2-0. Αμφότερες οι ομάδες υπέφεραν από την αστοχία τους με τον Λαπροβίτολα να δίνει λύσεις με διαδοχικούς πόντους για τους γηπεδούχους «γράφοντας» το 8-2, όμως «φορτώθηκε» με δύο φάουλ όσα είχε και ο Ουόκαπ από νωρίς. Στο φινάλε της πρώτης περιόδου το σκορ ήταν 12-9 κι όλα έδειχναν... σκυλομαχία.

Ο ρυθμός δεν άλλαξε ιδιαίτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις «σκληρές» άμυνες να έχουν διαρκώς τον πρώτο λόγο. Οι Καταλανοί ξέφυγαν με 18-9 όμως ο Ολυμπιακός είχε απάντηση και πλησίασε 20-18, πριν ξεφύγουν ξανά οι Ισπανοί με διαφορά επτά πόντων (25-18). Έξω από τη γραμμή των 6,75μ. δεν μπορούσε σχεδόν κανείς να σκοράρει, με τις δύο ομάδες να ευστοχούν μαζί μόλις τρεις φορές σε συνολικά 24 προσπάθειες. Οι Πειραιώτες πάντως δεν υπήρχε περίπτωση να παραδοθούν και μ' ένα επιμέρους σκορ 7-2 πλησίασαν στο 27-25 του ημιχρόνου.

Η έναρξη της τρίτης περιόδου βρήκε τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να καταφέρνουν να πλησιάσουν ξανά στον έναν πόντο (31-30), όμως ένα σερί 7-0 των γηπεδούχων τους έφερε ξανά στο +8 (38-30), πριν μειώσουν εκ νέου με τρίποντο του Ουόκαπ σε 38-33 στο 26' για να ακολουθήσει τηλεοπτικό τάιμ άουτ. Με «όπλο» τη σκληρή τους άμυνα οι «ερυθρόλευκοι» πλησίασαν 38-37 και ισοφάρισαν με τρίποντο σε 40-40 που ήταν και το αποτέλεσμα που έγραφε ο φωτεινός πίνακας του «Παλάου Μπλαουγκράνα» στο 30'.

Ο ρυθμός δεν θα μπορούσε να αλλάξει στην τελευταία και καθοριστική περίοδο και μετά το 47-42 υπέρ της Μπάρτσα, ο Ολυμπιακός «έτρεξε» ένα σερί 7-0 και με τρίποντο του ΜακΚίσικ προσπέρασε για πρώτη φορά στο ματς στο 35' (47-49) και το μομέντουμ ήταν πλέον στην πλευρά του. Μετά το 49-49 με μπροστάρη τον ΜακΚίσικ ο Ολυμπιακός ξέφυγε οκτώ πόντους (49-57) στο 38' και ήταν πλέον «αγκαλιά» με την πρόκριση στο Final 4 του Βερολίνου. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και πλησίασαν στους τρεις πόντους (54-57), όμως ο ΜακΚίσικ έκλεψε από τον Λαπροβίτολα και ο Μιλουτίνοφ κάρφωσε για το 54-59 στα 17,5'' για το τέλος. Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει και οι Πειραιώτες επικράτησαν με 63-59 τσεκάροντας το εισιτήριό τους για το Βερολίνο και το Final 4 της Ευρωλίγκας όπου θα αντιμετωπίσουν τη Ρεάλ Μαδρίτης σε μία επανάληψη του περσινού τελικού της διοργάνωσης.

ΤΟ ΝΤΟΥΕΤΟ ΤΗΣ ΠΡΟΚΡΙΣΗ: Ο Σακίλ ΜακΚίσικ ήταν ο άσος στο μανίκι του κόουτς Μπαρτζώκα, με τον Αμερικανό σμολ φόργουορντ να σημειώνει 12 πόντους, ενώ σε σπουδαίο βράδυ βρέθηκε και ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με εντυπωσιακό double double 10 πόντων και ισάριθμων ριμπάουντ και επτά κερδισμένα φάουλ. Για τους ηττημένους ο Λαπροβίτολα σημείωσε 17 πόντους αλλά ήταν και ο μοιραίος με κρίσιμο λάθος στο τέλος.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Πολύ σημαντική για το μεγάλο «μπρέικ» ήταν η κυριαρχία της ελληνικής ομάδας στα ριμπάουντ με 43 έναντι 37, ενώ έστω και στο τέλος βελτίωσαν κάπως το ποσοστό τους στα τρίποντα τελειώνοντας με 6/23, την ώρα που οι Καταλανοί είχαν μόλις 4/26.