22.8 C
Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου, 2024

Μπαρτσελόνα-Μπάγερν 77-67: Μπάρτσα «τόσο, όσο» και 1-0 (pic, vids)

Ήταν… Μπαρτσελόνα όσο χρειάστηκε. Μετά από ένα σερί εμφανίσεων στις οποίες έμεινε μακριά από το πραγματικό της πρόσωπο –μετρούσε άλλωστε τρεις ήττες στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της χάνοντας ακόμη και από τη Σαραγόσα- η Μπαρτσελόνα φρόντισε να κάνει τη δουλειά στο πρώτο ματς των πλέι οφ. Δεν έπεισε πως άφησε πίσω τις μέτριες εμφανίσεις, αλλά νίκησε την Μπάγερν με 77-67. Έτσι έκανε το πρώτο βήμα προς το final four του Βελιγραδίου και υπερασπίστηκε το πλεονέκτημα της έδρας.

Η Μπάγερν που εξ ορισμού ήταν το αουτσάιντερ της σειράς, ίσως η ομάδα με τις λιγότερες πιθανότητες από τις οχτώ των πλέι οφ, θα έχει μία ακόμη ευκαιρία στη Βαρκελώνη τη Μ.Παρασκευή (21/4, 21:00) ώστε να μην επιστρέψει στο Μόναχο έχοντας στις πλάτες της το 0-2 που θα την καταδικάσει οριστικά. Πάντως σήμερα δεν εγκατέλειψε ποτέ την προσπάθεια, ακόμη και όταν οι Ισπανοί προηγήθηκαν με 14 πόντους στην τέταρτη περίοδο.

Λαπροβίτολα, Ντέιβις και Μίροτιτς έβαλαν την Μπαρτσελόνα στη θέση του οδηγού από τη δεύτερη περίοδο. Η Μπάγερν μπήκε καλά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 14-8 στο 5’ και 22-13 στο 7’ για να κλείσει την πρώτη περίοδο προηγούμενη όμως με προβάδισμα μόνο δύο πόντων (20-22) αφού οι γηπεδούχο πρόλαβαν και έκαναν ένα σερί 7-0. Ήταν αυτό που της έδωσε ώθηση για τη δεύτερη περίοδο.

Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους κυριάρχησε μετά το πρώτο τρίλεπτο (25-25 στο 13’) και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το μέγιστο προβάδισμα (43-33), με τον Ντέιβις να σημειώνει 12 πόντους σε 11:36 και τον Λαπροβίτολα να προσθέτει 11. Η Μπάγερν είχε κάνει τα διπλάσια λάθη (οχτώ έναντι τεσσάρων της Μπάρτσα).

Οι Γερμανοί ως γνωστόν όμως δεν τα παρατούν εύκολα. Μπήκαν με ένα σερί 8-2 στην τρίτη περίοδο και πλησίασαν γρήγορα στους δύο πόντους (45-43 στο 24’). Η Μπαρτσελόνα όμως έγινε περισσότερο πιεστική στην άμυνα της και με τον Ντέιβις σταθερά παραγωγικό, προηγήθηκε με 11 στο 30’ (62-51).

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου η «ψαλίδα» άνοιξε στους 14 (65-51) όμως πέντε λεπτά πριν το τέλος, η Μπάγερν μπήκε και πάλι στο παιχνίδι μειώνοντας στους πέντε (69-64). Γιοκουμπάιτις, Μίροτιτς και Έξουμ όμως οδήγησαν την Μπάρτσα σε ένα μικρό σερί 6-0 και σε διψήφιο προβάδισμα που τελείωσε οριστικά το παιχνίδι (75-64 στο 37’).

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Μπράντον Ντέιβις κυριάρχησε στις δύο ρακέτες. 23 λεπτά στο παρκέ αρκούσαν για να «γράψει» 19 πόντους με 7/10 βολές, 6/9 δίποντα, πέντε ριμπάουντ και οχτώ κερδισμένα φάουλ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: H Μπαρτσελόνα εκτέλεσε υποδειγματικά από μέση και κοντινή απόσταση έχοντας 21/31 δίποντα, απόρροια και της δημιουργίας που είχε στο παιχνίδι με διπλάσιες ασίστ από εκείνες της Μπάγερν (18 έναντι εννιά).

Photo Credits: Barcelona