31.6 C
Παρασκευή, 28 Ιουνίου, 2024

Μπαρτσελόνα-Μπάγερν 71-66: Την «καθάρισε» ο Κούριτς (pics,vids)

Σε ένα παιχνίδι που πήγε στη δύναμη (42 φάουλ) και στις προσωπικές μονομαχίες, η Μπαρτσελόνα είχε τις παραπάνω λύσεις στο τέλος και με την ποιότητά της, κέρδισε με 71-66 την Μπάγερν, στο Palau Blaugrana. Το παιχνίδι δεν ήταν εντυπωσιακό,ούτε χρίζει «δάφνες» ποιότητας. Αλλά αυτό δεν νοιάζει τον Κάιλ Κούριτς, που σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης ήταν εκεί, να απαντήσει στα καλάθια της Μπάγερν. Ο Αμερικανός γκαρντ είχε 20 πόντους με 4/4 τρίποντα και οδήγησε τους γηπεδούχους στη νίκη. Οι Καταλανοί τα «χρειάστηκαν» από τους «Βαυαρούς», καθώς οι τελευταίοι, μέχρι το (36') βρισκόντουσαν μπροστά στο σκορ (56-61), αλλά στο τέλος κατέρρευσαν και έχασαν την ευκαιρία για ένα υπερπολύτιμο διπλό. Ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς (16 πόντους) σημείωσε έντεκα πόντους στην τέταρτη περίοδο, αλλά δεν είχε τις απαραίτητες βοήθειες από τους συμπαίκτες του. Πλέον η Μπαρτσελόνα έφτασε στις 18 νίκες και βρίσκεται μόνη 2η, ενώ στον αντίποδα η Μπάγερν έπεσε στο 11-12, βρίσκεται στην 9η θέση, στη μάχη που δίνει για την είσοδο στην 8αδα.

Χαμηλό το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες. Οι γηπεδούχοι έκαναν 8 λάθη η Μπάγερν πήρε 11 παραπάνω σουτ, όμως δεν το εκμεταλλεύτηκε καθώς είχε 4/18 σουτ. Εν τέλη το σκορ της πρώτης περιόδου ήταν ισόπαλο 9-9. Με δύο γρήγορα τρίποντα η Μπάγερν στο (12'), πήρε ένα μικρό προβάδισμα 6 πόντων (9-15),προτού ο Κούριτς με δύο δικά του τρίποντα φέρει και πάλι το ματς στα ίσια. Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα,καθώς είχαμε εννιά εναλλαγές συνολικά. Οι φιλοξενούμενοι δεν επηρεάστηκαν από το ρόλο του αουτσάιντερ που είχαν πριν την αναμέτρηση,διάβαζαν τα μις ματς και γύριζαν υπομονετικά την μπάλα στην επίθεση. Πρώτοι σκόρερ τους στην ανάπαυλα οι Ουάιλερ Μπαμπ και Γιαραμάζ με 6,ενώ ο Κούριτς είχε 8 πόντους για τους Καταλανούς, που βρίσκονταν πίσω στο σκορ για ένα πόντο,28-29. Δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερα στην επανέναρξη. Το παιχνίδι συνέχισε να είναι δυνατό με χαμηλό σκορ. Οι Γερμανοί μοιράζοντας σε αρκετούς παίχτες το σκροράρισμα, με καλάθι του Τόμας βρέθηακαν στο (25') μπροστά με 33-37. Η Μπαρτσελόνα όμως απάντησε, μέχρι εκείνο το σημείο ο Κούριτς ήταν ο μόνος, που έδινε σταθερά λύσεις, ο Έξαμ όμως ήταν καταλύτης σε ένα σερί 12-4 των γηπεδούχων. Σημείωσε έξι πόντους σε αυτό το διάστημα, με την ομάδα του να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 45-41, με όλα να κρίνονται στην τελευταία περίοδο. Ο Λούτσιτς έβαλε φωτιά στην αναμέτρηση με 11 πόντους του έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους με 54-61. Όμως η Μπαρτσελόνα σοβαρεύτηκε,έκλεισε το παιχνίδι με ένα 15-5 σερί, βρήκε λύσεις λόγω της ποιότητας της και με τρίποντο του Έξαμ στο (39') κλείδωσε ουσιατικά το 18ο ροζ φύλλο αγώνα της σεζόν.

ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟΣ: Ντάντε Έξαμ. Ο Αυστραλός γκαρντ ήρθε ως επιπλέον λύση στους «κοντούς» μετά τον τραυματισμό του Νικ Καλάθη και φαίνεται να βρίσκει τον ρόλο του σιγά σιγά. Σημείωσε 6 συνεχόμενους πόντους στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου και έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα. Επίσης, μετά το καλάθι του Ρούμπιτ (66-63), σημείωσε το τρίποντο που έδωσε αέρα έξι πόντων στου γηπεδούχους, ένα λεπτό πριν το τέλος του παιχνιδιού.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Οι Καταλανοί κέρδισαν 22 βολές σε σχέση με τις 6 της Μπάγερν,ενώ ευστόχησαν στις 16 από αυτές. Επίσης οι γηπεδούχοι είχαν 13 λάθη και 9 χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, γεγονός που οδήγησε η Μπάγερν να σουτάρει 17 περισσότερα σουτ ( 49-66) τα οποία όμως δεν εκμεταλλεύτηκε στο απόλυτο, διότι σούταρε με 39%εντός πεδιάς.