17.9 C
Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

Μπαρτσελόνα-Μονακό 88-83: Ο Έξουμ φρόντισε να μην «χαλάσει» το πάρτι του Καλάθη (pics,vids)

Η Μονακό γύρισε από το -16 έβαλε δύσκολα στην Μπαρτσελόνα, στη μεγάλη βραδιά του Νικ Καλάθη, αλλά παρόλα αυτά σοβαρεύτηκε στο τέλος και πήρε τη νίκη στο Palau Blaugrana. Πέρα από τον Έλληνα γκαρντ (10 πόντους ,6 ριμπάουντ, 6 ασίστ) μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Ντάντε Έξουμ που είχε 22 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 τελικές πάσες. Στην αντίπερα όχθη,ο Μάικ Τζέιμς είχε 19 πόντους και 6 τελικές πάσες με τους Μπέικον και Μοτεγιούνας να έχουν από 16 και 14 αντίστοιχα. Oι Καταλανοί ξέφυγαν στα μέσα της 3ης περιόδου με 16 πόντους διαφορά, πίστεψαν ότι ξεμπέρδεψαν,αλλά οι Γάλλοι τη ροκάνισαν σιγά σιγά,κάνοντας την αναμέτρηση ντέρμπι. Εν τέλει οι γηπεδούχοι επιστράτευσαν το τρίποντό τους (9/20) και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη της Μονακό, πήραν την 21η νίκη τους στη διοργάνωση. Αυτή τους ανεβάζει στην πρώτη θέση ενώ στον αντίποδα η Μονακό έμεινε στο 14-14 και την 8η θέση.

Δυναμικά στην επίθεση ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες. Με καλάθι του Τζέιμς στο (5') οι φιλοξενούμενοι πήραν ένα μικρό προβάδισμα πέντε πόντων, 6-11. Στη συνέχεια με καλάθια των Σανλί και Καλάθη, η Μπάτσελόνα απάντησε (11-11) και οι δύο ομάδες έκλεισαν το δεκάλεπτο με το σκορ ισόπαλο στο 20-20. Πρώτος σκόρερ της περιόδου ο Σανλί με τον Τούρκο σέντερ να έχει εφτά πόντους. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Νάιτζελ Χέις πήρε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα. Ο Αμερικανός φόργουορντ σημείωσε εννιά συνεχόμενους πόντους δίνοντας στους γηπεδούχους το προβάδισμα με 29-27. Η Μονακό όμως, έμενε κοντά στο σκορ με συνεχόμενα καλάθια, των Μοτεγιούνας και Τζέιμς. Ένα μικρό ξέσπασμα,του Νίκο Λαπροβίτολα στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, έδωσε στους Καταλανούς το μεγαλύτερο τους προβάδισμα στην αναμέτρηση το +8. Οι δύο ομάδες πήγαν τελικά στα αποδυτήρια με το σκορ στο 42-36. Με τους γηπεδούχους να έχουν 5/10 τρίποντα και να εκμεταλλεύονται τα λάθη των Γάλλων που είχαν 8 έναντι 4 της Μπάρτσα. Οι Καταλανοί ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο πραγματικά με το πόδι στο «γκάζι». Με τους Έξουμ και Μίροτιτς να κάνουν τη ζημιά στη Μονακό, προηγήθηκαν στο (27') με 59-45. Οι φιλοξενούμενοι όμως με ένα ντεμαράζ στο τέλος του δεκαλέπτου μείωσαν στους τέσσερις με το σκορ να είναι στο 66-62. Αυτό έδωσε αυτοπεποίθηση στην ομάδα του «Πριγκιπάτου» που στο (37') της αναμέτρησης πήρε το προβάδισμα. Ο Έξουμ όμως στο τέλος ανέλαβε δράση και μαζί την άμυνα της ομάδας του πήραν τελικά το 21ο ροζ φύλλο αγώνα στη φετινή διοργάνωση.

Η ΜΟΝΟΜΑΧΙΑ: Νικ Καλάθης εναντίον Μάικ Τζέιμς σημειώσατε... άσο. Πραγματικά ήταν μία μεγάλη μάχη ανάμεσα στους δύο πρώην συμπαίχτες (2016-2018) στον Παναθηναϊκό. Οι δυο τους πρόσφεραν ωραίο θέαμα ο Αμερικανός πήγε να χαλάσει τη βραδιά του Έλληνα γκαρντ,αλλά στο τέλος βγήκε νικητής ο δεύτερος. Αναμφίβολα από τις μάχες που θέλουμε να βλέπουμε στα παρκέ της Ευρολίγκας.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΗΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Οι γηπεδούχοι είχαν εξαιρετικό ποσοστό έξω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων. Πιο συγκεκριμένα είχαν 45% με 9/20 τρίποντα. Επίσης είχαν και καλύτερο ποσοστό στις βολές 83% έναντι 67% των Γάλλων. Σε μια αναμέτρηση που κρίνεται στο τέλος σίγουρα καθοριστικός παράγοντας. Επίσης η Μπαρτσελόνα κυριάρχησε στις ασίστ 19-9 αλλά και στα λάθη 6-11.