22.8 C
Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου, 2024

Μπαρτσελόνα-Φενέρμπαχτσε 88-67: «Πάρτι» πρωτιάς (vids)

Η Μπαρτσελόνα διέλυσε την Φενέρμπαχτσε με 88-67, σε αγώνα για την 32η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και «σφράγισε» την πρωτιά στην κανονική περίοδο.

Το σύνολο του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είναι αποφασισμένο να φτάσει μέχρι την κατάκτηση του τίτλου και δεν αστειεύεται. Διέλυσε τους Τούρκους και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 21-5, εξασφαλίζοντας την κορυφή και περιμένοντας την αντίπαλό της στα πλέι οφ, έχοντας φυσικά το πλεονέκτημα έδρας. Από την πλευρά τους οι ηττημένοι «έπεσαν» στο 9-15 και δεν έχουν ρεαλιστικές ελπίδες να προλάβουν το «τρένο» των πλέι οφ.

Η αναμέτρηση δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική. Από το ξεκίνημα του αγώνα φάνηκε ότι η άμυνα των παικτών του Σάσα Τζόρτζεβιτς δεν θα μπορούσε να σταματήσει τους γηπεδούχους. Με το σκορ 42-34 στο ημίχρονο, θεωρητικά τα πάντα ήταν ανοιχτά.

Ωστόσο οι Καταλανοί με επιμέρους σκορ 28-15 ξέφυγαν με 70-49 στο 30' και τα πάντα είχαν κριθεί με το «Παλάου Μπλαουγκράνα» να έχει... κατηφορίσει.

Το μόνο που απέμενε στη συνέχεια ήταν να γίνει γνωστό το τελικό σκορ και οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 88-67.

ΤΟ «ΚΑΥΤΟ» ΔΙΔΥΜΟ: Ο Νίκολα Μίροτιτς και ο Άλεξ Αμπρίνες ηγήθηκαν στο σκοράρισμα για τους νικητές, σταματώντας  αμφότεροι στους 18 πόντους, με τον δεύτερο να τελειώνει τον αγώνα με 6/7 τρίποντα. Εντυπωσιακός και ο Νικ Καλάθης με 10 ασίστ, αποδεικνύοντας εκ νέου ότι είναι ο καλύτερος δημιουργός στην Ευρώπη. Για τους ηττημένους διασώθηκε από το «ναυάγιο» ο Μάρκο Γκούντουριτς με 15.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Το «τρίποντο» πάρτι που έστησε η Μπαρτσελόνα φαίνεται από το εξωφρενικό ποσοστό της στα τρίποντα. Οι Καταλανοί βρήκαν ρυθμό κι αστοχούσαν σπάνια. Κάπως έτσι τελείωσαν το παιχνίδι με 16/27 και 59,3%.

Δείτε τη βαθμολογία μετά το τέλος της 32ης αγωνιστικής ΕΔΩ.