16.3 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

«Μπαμ» στην πρεμιέρα της ACB με θύμα την Μπαρτσελόνα (vids)

Με δύο ενδιαφέροντες αγώνες έπεσε η αυλαία της πρεμιέρας της ACB και αφού νωρίτερα η Μπασκόνια επιβλήθηκε της Μάλαγα με μία ανεπανάληπτη δεύτερη περίοδο και η Βαλένθια πέρασε από την έδρα της Μπέτις. Η Μπαρτσελόνα μετά την ήττα στον τελικό του Super Cup από τη Ρεάλ, μπήκε και στο Πρωτάθλημα με ήττα. Την υποχρέωσε σε αυτό το αποτέλεσμα η Γκραν Κανάρια που επικράτησε με 88-85.

Μέσα από μία εντυπωσιακή δεύτερη περίοδο (29-19), η Γκραν Κανάρια φρόντισε να κάνει σαφές στην Μπαρτσελόνα ότι θα της έβαζε δύσκολα. Προηγήθηκε στο ημίχρονο με 48-40 και συνέχισε να είναι μπροστά δύο λεπτά πριν το τέλος (81-78). Με βολές του Κάλινιτς έγινε το 83-82 αλλά ο Σούρνα με τρίποντο έκανε το 86-82 στα 1:11. Ο Γιουκουμπάιτις μετά από κλέψιμο μείωσε (86-84) αλλά στην επόμενη κατοχή της Μπαρτσελόνα, ο Λιθουανός γλίστρησε στα 2,8’’. Έτσι με βολές του Σούρνα έγινε το 88-84 και η Μπάρτσα υποχρεώθηκε στην ήττα.

Για τους θριαμβευτές της Γκραν Κανάρια ο Μπαλσερόφσκι είχε 17 και ο Σούρνα 14 πόντους ενώ με 11 ασίστ τελείωσε το ματς ο Αλμπισί. Για την Μπαρτσελόνα ο Σανλί είχε 18 πόντους και 10 ριμπάουντ –οχτώ επιθετικά- ενώ 15 πόντους και έξι ριμπάουντ είχε ο Κάλινιτς.

Στο δεύτερο παιχνίδι από αυτά που ολοκλήρωσαν την 1η αγωνιστική της ACB, η Μπιλμπάο νίκησε την Μπανταλόνα εκτός έδρας με 81-76.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν διαρκώς αφού η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 21-21, η Μπανταλόνα πήγε στα αποδυτήρια με το «φτωχό» +5 (47-42) και στο 30’ η διαφορά ήταν στους δύο (63-61). Οι λεπτές ισορροπίες διατηρήθηκαν ως το τέλος. Στα 30’’ ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ και του Ιωνικού Άνταμ Σμιθ έκανε το 75-77 και ο Φελίζ με μία βολή στα 18’’ μείωσε στον πόντο όμως ο Χάκανσον με 4/4 έκανε το 76-79 στα 16’’ και το 76-81 στα 9’’ τελειώνοντας το παιχνίδι.

Για τους Βάσκους ο Αλόνσο είχε 19 πόντους με 4/5 τρίποντα και ο Σμιθ 16 πόντους ενώ από την άλλη πλευρά ο Άντε Τόμιτς είχε 14.

Photo Credits: Gran Canaria twitter