21.2 C
Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024

Μπάγερν-Μπαρτσελόνα 59-52: Οι Γερμανοί ξανάρχονται (vids)

Η Μπάγερν Μονάχου με «όπλο» της την εκπληκτική άμυνα που έπαιξε, νίκησε την Μπαρτσελόνα με 59-52 κι έστειλε τη σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας σε πέμπτο παιχνίδι.

Οι Βαυαροί ανέτρεψαν τα προγνωστικά και πλέον τα πάντα θα κριθούν σε πέμπτο αγώνα που θα διεξαχθεί στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» που θα διεξαχθεί την προσεχή Τρίτη (3/5, 21.00).

Η άμυνα των γηπεδούχων έμοιαζε με «μέγγενη» στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα και οι Βαυαροί ολοκλήρωσαν το εναρκτήριο κομμάτι της αναμέτρησης με προβάδισμα 18-12.

Και στη δεύτερη περίοδο το αμυντικό πλάνο του Αντρέα Τρινκιέρι λειτούργησε άψογα. Οι παίκτες του έπαιξαν απίθανη άμυνα και διατήρησαν το προβάδισμά τους, χωρίς να απειληθούν, πηγαίνοντας με διαφορά έντεκα πόντων (36-25) στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Δεν άλλαξε η εικόνα του ματς ούτε στο τρίτο κομμάτι του, καθώς οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να παίζουν απίθανη άμυνα και μάλιστα στο 30' ο φωτεινός πίνακας του «Audi Dome» έγραφε 50-34.

Η «αιχμαλωσία» συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο, με τους Βαυαρούς να μην αγχώνονται ποτέ και η κόρνα της λήξης να τους βρίσκει θριαμβευτές με 59-52.