21.1 C
Δευτέρα, 27 Μαΐου, 2024

Μπάγερν-Ερ. Αστέρας 82-57: «Κλείδωσε» την πρόκριση, έρχεται ο «Γολγοθάς» (vids)

Η Μπάγερν έκανε τη δουλειά της για την πρόκριση, υποτάσσοντας χωρίς δυσκολία στο Μόναχο με 82-57 τον Ερυθρό Αστέρα και οδηγούμενη στο 13-12, με τους παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι να κερδίζουν το θεωρητικά βατό ματς πριν από τρεις πολύ δύσκολες αποστολές σε πόλη (Φενέρ, Εφές) και Μαδρίτη, όπου ελπίζει σε αποτελέσματα, τα οποία θα τη βοηθήσουν έστω να αποφύγει στα playoffs την Μπαρτσελόνα, κάτι που δύσκολα θα γίνει αν σκεφτεί κανείς, ότι έχει εναντίον της την ισοβαθμία με τη Μονακό.

Ο Αστέρας έμοιαζε να μπαίνει πιο δυνατά, «πνίγοντας» την Μπάγερν στην άμυνά του (2-9 στο 4'), με τον Ουόλτερς και τον Κάλινιτς να βρίσκουν τις λύσεις έναντι της προσπάθειας των Βαυαρών να ακουμπήσουν στο «ζωγραφιστό» (15-18). Η ανατροπή ήρθε νωρίς στη δεύτερη περίοδο με ένα γκολ-φάουλ του Χίλιαρντ (21-20 στο 12') και ο Τόμας συνέχισε σε εξαιρετικό ρυθμό, δίνοντας λύσεις από κάθε σημείο, για να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο +9 η ομάδα του στο ημίχρονο (42-33).

Συνεχίζοντας να δίνει την μπάλα στους ψηλούς της και σταματώντας κάθε ατού των Σέρβων στα πρώτα 3.5 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, η Μπάγερν «έχτιζε» την ψυχολογία της (46-33), με τον Γιαραμάζ να κάνει μετά το δικό του «σόου» και τους γηπεδούχους να κυριαρχούν απόλυτα (63-43). Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικό πια, μετά την εξέλιξη αυτή, με τη γερμανική ομάδα να παίρνει την άνετη νίκη, «κλειδώνοντας» τουλάχιστον την πρόκριση, αλλά τώρα έχει ένα «βουνό» να ανέβει και χρειάζεται ένα μικρό θαύμα, για να μην πέσει πάνω στην Μπαρτσελόνα (82-57).

Δεκάλεπτα: 15-18, 42-33, 63-43, 82-57

ΔΙΔΥΜΟΙ ΠΥΡΓΟΙ: Ο Τρινκιέρι έδωσε την μπάλα στη ρακέτα και οι Όγκουστιν Ρούμπιτ-ΝτεΣόν Τόμας ανταποκρίθηκαν, κάνοντας εξαιρετική δουλειά, με τον πρώτο να έχει 22 πόντους με πέντε ριμπάουντ και το δεύτερο να πετυχαίνει 16 πόντους.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η διαφορά των δύο ομάδων στα σουτ εντός παιδιάς εξηγεί τη διαφορά, με την Μπάγερν να έχει 19/34 δίποντα και 11/23 τρίποντα με ποσοστά 55.9% και 47.8% αντίστοιχα, ενώ ο Αστέρας αντίστοιχα σημείωσε 13/33 δίποντα και 6/18 τρίποντα με 39.4% και 33.3% σε ποσοστά.