23.3 C
Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Μπαχτσεσεχίρ-Ιγκοκέα 70-67: Το 3ο ξέσπασμα έφερε τη ανατροπή(pics+vids)

Παίρνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα 25 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα, η Μπαχτσεσεχίρ έκαμψε την αντίσταση της Ιγκοκέα με σκορ 70-67 και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στον τέταρτο όμιλο του Basketball Champions League.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν το αφεντικό του αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου(26-38,20'), εκμεταλλευόμενοι την υπεροχή τους στα ριμπάουντ(11-22) και τη μεγάλη αστοχία της τουρκικής ομάδας, οι οποίοι στο διάστημα αυτό είχαν 12/33 σουτ εντός πεδιάς. Ο Τζαμάρ Σμιθ ήταν ο άνθρωπος που άλλαξε τα δεδομένα στο τρίτο δεκάλεπτο, ευστοχώντας σε τρία συνεχόμενα τρίποντα για το 37-38(24'), την ώρα που οι παίκτες της Ιγκοκέα δεν μπορέσουν να βρουν τρόπο σύνδεσης με το αντίπαλο καλάθι. Οι δύο ομάδες πραγματοποιούσαν πολλά λάθη και αυτός ήταν ο κύριος λόγος, για τον οποίο το σκορ παρέμενε σε χαμηλά επίπεδα. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στην τελευταία περίοδο, προηγούμενοι με 5(47-52,30').

Η Μπαχτσεσεχίρ προσπάθησε να ανεβάσει το ρυθμό του αγώνα, έχτισε μια υποψία μομέντουμ όμως ο Κόντιτς έβαλε μεγάλο τρίποντο στον αιφνιδιασμό, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 6(52-58, 33'). Ο ηγετικός Μπουτσιέλε βρήκε τον δραστήριο Αρσλάν για το 58-60 και λίγο αργότερο ο Τζαντνάν ισοφάρισε με τρελό σουτ, ανοίγοντας λογαριασμό μόλις 4 λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Ο Κέντρικ Ρέι, πρώην παίκτης του Προμηθέα και της ΑΕΚ, έγραψε από μακριά το 60-63 και λίγο αργότερα ο πανούργος Κρόφορντ τη μπάλα έκλεψε τελειώνοντας ο ίδιος τη φάση στο ανοιχτό γήπεδο(60-65,38').

Κάποια φαινομενικά εύκολα καλάθια χάθηκαν και στις δύο πλευρές με τον Τζαντάν να χτυπά ξανά, αυτή τη φορά για τρεις, φέροντας το ματς στα ίσια 64" πριν την εκπνοή(65-65). Ο Τανάσκοβιτς έφτασε μέχρι μέσα για το 65-67, αλλά ο Σμιθ με 1+3 πόντους( τεχνική ποινή+ εύστοχο τρίποντο), έδωσε στην ομάδα του το προβάδισμα.(69-67,25"). O Ρέι αστόχησε στο "μηδέν" και η Μπαχτσεσεχίρ πήρε μια σπουδαία νίκη με σκορ 70-67.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 26-38, 47-52, 70-67

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Παρόμοια νούμερα για τις δύο ομάδες. Το ματς κρίθηκε στο ένα σουτ, σε μία απόφαση, σε στοιχεία που με λίγα λόγια δεν αποτυπώνονται στη στατιστική.