14.8 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Μούρθια-ΑΕΚ 100-89: Έπεσε… αμαχητί στη Μούρθια (pics, vids)

Η ΑΕΚ εμφάνισε το κακό της πρόσωπο για ένα δεκάλεπτο, δίνοντας την ευκαιρία στη Μούρθια να ξεφύγει. Έκτοτε, παρά μερικές εκλάμψεις, δεν κατάφερε να αγχώσει αισθητά την ισπανική ομάδα κι έτσι δέχτηκε την ήττα με 89-100 απ' το σύνολο του Σίτο Αλόνσο. Με αυτό το αποτέλεσμα, οι Ισπανοί εξασφάλισαν και μαθηματικά την πρόκρισή τους στους «8» του Basketball Champions League, τη στιγμή που η «Ένωση» παρέμεινε χωρίς ήττα σε 5 ματς στους «16» της διοργάνωσης.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν στα ίδια επίπεδα το παιχνίδι, με την καλή άμυνα αλλά και τη νευρικότητα να τις χαρακτηρίζει, ωστόσο αυτό διήρκησε για περίπου δύο λεπτά, αφού η Μούρθια κατάφερε να «τρέξει» το πρώτο της σερί, μετατρέποντας το 4-4 σε 16-4 μόλις στο 3:30’. Σε αυτό το διάστημα οι Ισπανοί μέτρησαν 3/3 τρίποντα, από τρεις διαφορετικούς παίκτες, με την ΑΕΚ να αδυνατεί να κλείσει σωστά την περιφέρειά της. Ο Χόλινς πάντως «απάντησε» άμεσα για να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (16-7), ωστόσο η Μούρθια συνέχισε να… πυροβολεί, «εκτοξεύοντας» τη διαφορά στους 20 στο φινάλε της 1ης περιόδου (35-15).

Αξίζει να σημειωθεί πως η ισπανική ομάδα παρουσιάστηκε όπως ακριβώς με τον Προμηθέα στον 1ο γύρο σε αυτήν την έδρα, δηλαδή με μεγάλη ευστοχία στο 1ο δεκάλεπτο (13/17 σουτ), κυρίως πίσω απ’ τη γραμμή των 6μ75 (6/9). Αντιθέτως, η «Ένωση» μέτρησε 1/4 τρίποντα και 5/14 σουτ εντός παιδειάς. Σλέβα με 10 πόντους και Ένις-Ράντεμπο με 8 έκαστος έδειχναν από πολύ νωρίς σε εξαιρετική μέρα.

Στη 2η περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με μεγαλύτερη συγκέντρωση στην άμυνα και περισσότερο μυαλό στην επίθεση. Έτσι, με τον Κουζμίνσκας ν’ αναλαμβάνει δράση και τον Κουζέλογλου να συμπληρώνει, η διαφορά έπεσε στους 12 (35-23, 11:30’), φτάνοντας το «κίτρινο» σερί στο 10-0. Η «Ένωση» έδειξε να πατάει καλύτερα στο παρκέ σε αυτό το δεκάλεπτο και, έχοντας πια και διάρκεια στο παιχνίδι της, μπόρεσε να επιστρέψει και να βάλει ξανά πίεση στους Ισπανούς. Η διαφορά έπεσε τρεις φορές κάτω απ’ τους 10 (39-30, 41-33, 43-36), όμως, η Μούρθια άρχισε ξανά να βρίσκει στόχο απ’ το τρίποντο, επιστρέφοντας στο +12 με τον Τοντόροβιτς (50-38). Τελικά το ημίχρονο έληξε 55-44, με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα καλό δεκάλεπτο και την ΑΕΚ να βελτιώνει τα ποσοστά της στο δικό της καλό (11/19 σουτ και 5/7 τρίποντα στη 2η περίοδο).

Με την ίδια «συνταγή» και στο 3ο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ αντέδρασε στο -13 και μείωσε εκ νέου στους 7 (57-50), σε μια περίοδο που οι άμυνες κυριαρχούσαν στο απόλυτο για 6 λεπτά. Η άμυνα του «Δικεφάλου» έγινε ευάλωτη και έτσι η Μούρθια την τιμώρησε, αφού «έτρεξε» σερί 7-0 για το 70-56, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 79-63, με τον Όμηρο Νετζίπογλου να δίνει λύσεις, αλλά κανέναν άλλον, πέραν του Κουζέλογλου στη λήξη, να ακολουθεί.

Το 4ο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε διαδικαστικού χαρακτήρα. Οι Ισπανοί κράτησαν χωρίς πόντο το σύνολο του Ηλία Ζούρου για 2:30’, σκοράροντας οι ίδιοι 7 πόντους σε αυτό το διάστημα και φτάνοντας στο +23 για πρώτη φορά στο ματς (86-63). Το μόνο που κατάφεραν οι «κίτρινοι» ήταν ρίξουν την τελική τιμή της διαφοράς στους 11, με το 100-89 να είναι το τελικό σκορ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η ΑΕΚ έκανε 24 φάουλ στον αγώνα, τη στιγμή που η Μούρθια έκανε μόλις 15. Κάπως έτσι, οι Ισπανοί εκτέλεσαν 26 βολές απ' τις οποίες έβαλαν τις 21 (80.8%), με την «Ένωση» να εκτελεί μόλις 11 και να βάζει τις 7 (63.6%).