19 C
Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024

Μονακό – Ζαλγκίρις 82-83 : Απίθανοι Λιθουανοί εκτροχίασαν τη Μονακό (vids)

Ότι έχτιζε η Μονακό όλο το προηγούμενο διάστημα ήρθε να το γκρεμίσει με την εντός έδρας ήττα σοκ από την Ζάλγκιρις Κάουνας με 83-82 στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας, και να πέσει στο 12-13, δείχνοντας να χάνει έδαφος για την οκτάδα.

Στον αντίποδα η ομάδα του Γιούρι Ζντόβτς, η οποία είχε να κερδίσει στην Ευρωλίγκα από τις 2 Δεκεμβρίου του 2021, πήρε την πρώτη της εκτός έδρας νίκη, και έφτασε τις 4 νίκες.

Οι γηπεχούχοι έχοντας σε καλή κατάσταση στο πρώτο ημίχρονο τους Ντονάτας Μοτεγιούνας (12 π., 6/6 διπ.) και Μάικ Τζέιμς (13 π., 5/8 διπ., 1/1 τριπ.) έχτισαν μια διαφορά, και φτάνοτνας στο ημίχρονο στο +10 (46-36) δεν έδειχναν να ανησυχούν ιδιαίτερα. Μάλιστα με καλάθι του Ουίλ Τόμας η διαφορά ανέβηκε και στο +13 (54-41) στο 24', και κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων.

Ο Νιλς Γκιφάι ήταν αυτός που βγήκε μπροστά και έτσι με τρίποντο στα 21'' πριν ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος μείωσε σε 62-61, στέλνοντας μύνημα, για να πράξει το ίδιο με μακρινό σουτ στο 2'19'' (80-79). Στο τέλος ανέλαβε να καθαρίσει ο Λούκας Λεκαβίτσιους, ο οποίος με φλόατερ στα 16,8'' διαμόρφωσε το τελικό 82-83, με τον Μάικ Τζέιμς να αποτυχαίνει στο τρίποντο της νίκης, πραγματοποιώντας άσχημο σουτ με τον Τζος Νέμπο σαν τείχος μπροστά του.

Ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ ΓΚΙΦΑΙ ΕΙΧΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΓΝΩΜΗ : Στα 31 του χρόνια ο Γερμανός φόργουορντ αποφάσισε το καλοκαίρι να μετακομίσει από το Βερολίνο στο Κάουνας και σήμερα πραγματοποίησε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του. Συγκεκριμένα σκόραρε 15 πόντους με 7/7 βολές, 1/1 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 23 στην αξιολόγηση. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Αρτούρας Μιλάκνις με 14 πόντους (4/8 τριπ.), ενώ ο Τζέφρι Λοβέρν ήταν αυτό που έλειπε από τους νικητές, έχοντας 13 πόντους με 6/8 διπ.

ΤΖΕΙΜΣ ΚΑΙ ΜΠΕΙΚΟΝ ΔΕΝ ΕΦΤΑΝΑΝ : Ο Μάικ Τζέιμς μπορεί να είχε 18 πόντους (5/11 διπ., 2/7 τριπ.) με 4 ασίστ, αλλά οι 13 ήρθαν στο πρώτο ημίχρονο, με τον Ντουέιν Μπέικον ουσιαστικά να προσπαθεί μόνος του στο δεύτερο ημίχρονο, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι επίσης με 18 πόντους (1/3 διπ., 4/6 τριπ.). Ο Ντονάτας Μοτεγιούνας σκόραρε μόνο στο πρώτο ημίχρονο (12 π., 6/7 διπ.) με όλους τους υπόλοιπους να μένουν χαμηλά.