21.7 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Μονακό-Βιλερμπάν 89-71: Βροντερό «παρόν» των Μονεγάσκων στο γαλλικό ντέρμπι (vids)

Το ντέρμπι κορυφής στη Γαλλία είχε άρωμα...Ευρώπης και ανέδειξε μεγάλη νικήτρια την Μονακό για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Έτσι, η ομάδα του Πριγκιπάτου μεγάλωσε τη διαφορά από τη δεύτερη, πλέον, Μπούργκ, αφού η Βιλερμπάν με αυτή την ήττα έπεσε στην τρίτη θέση της κατάταξης.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο με την Βιλερμπάν να πατάει καλύτερα (9-15 στο 6') αλλά τη Μονακό να φέρνει το ματς στα ίσα στο τέλος του δεκαλέπτου (21-21) .Αντίστοιχη ήταν η εικόνα και στην δεύτερη περίοδο με τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού, Πάρις Λι, να στέλνει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια στο 32-34, με buzzer-beater στα 0.7''.

Οι Μονεγάσκοι πάτησαν γκάζι στην επαναφορά και έφτασαν σε διψήφια διαφορά για πρώτη φορά στο 27'(51-41), μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο με το σκορ στο 61-46. Το σύνολο του Πιερίκ Πουπέτ μείωσε στους 10 (68-58) αλλά δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή με το τελικό 89-71 να γράφεται νομοτελειακά.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Μάικ Τζέιμς με 17 πόντους,4 ριμπάουντ και 5 ασίστ ενώ για την Βιλερμπάν ξεχώρισε ο Έντουιν Τζάκσον με 11 πόντους.