29.6 C
Τρίτη, 9 Ιουλίου, 2024

Μονακό – Παναθηναϊκός 90-91: «Πράσινη» επική ανατροπή με buzzer beater του Γκριγκόνις (pics+vids)

Χάρη σ' ένα τρίποντο του Γκριγκόνις στην εκπνοή, ο Παναθηναϊκός θριάμβευσε μέσα στην έδρα της Μονακό με 91-90, σε ματσάρα στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Οι «πράσινοι» ανέτρεψαν μία εις βάρος τους διαφορά 15 πόντων (60-45) στην τρίτη περίοδο κι έφυγαν μ' ένα τεράστιο διπλό από μία πολύ δύσκολη έδρα, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 8-7 και παραμένοντας σε τροχιά πρόκρισης στα πλέι οφ, έχοντας πλέον μάλιστα το ίδιο ρεκόρ με τους Μονεγάσκους.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, οι «πράσινοι» παρουσιάστηκαν πολύ καλά διαβασμένοι κι έτοιμοι να βάλουν το σώμα τους στη «φωτιά» στο πρώτο δεκάλεπτο. Πήραν από την αρχή το προβάδισμα και ξέφυγαν δύο φορές με οκτώ πόντους (10-18, 12-20), ωστόσο οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις κυρίως αμυντικά και πλησίασαν στο 19-22 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο όμως εξελίχθηκε εφιαλτικά για την ελληνική ομάδα. Μετά το 19-26 στο 11', άρχισε η... κατηφόρα και οι Μονεγάσκοι κυριαρχούσαν απόλυτα και στις δύο πλευρές του παρκέ. Τα λάθη διαδέχονταν το ένα το άλλο τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα του «τριφυλλιού» και τελικά σχεδόν από το... πουθενά βρέθηκαν να κυνηγούν διαφορά οκτώ πόντων στο ημίχρονο (47-39), έχοντας πολλά να βελτιώσουν.

Η ομάδα του κόουτς Ομπράντοβιτς είχε αποκτήσει πλέον το μομέντουμ και ήθελε να το εκμεταλλευτεί. Το έκανε σχετικά εύκολα, καθώς η άμυνα του συνόλου του κόουτς Αταμάν δεν ήταν καθόλου καλή και της επέτρεπε να σκοράρει με άνεση, ξεφεύγοντας πια με διψήφιες διαφορές (60-45, 27'). Ένα γρήγορο σερί 6-0 από το «τριφύλλι» είχε ως αποτέλεσμα να μειώσει σε 60-51 στο 28' και να δείξει ότι δεν είχε σκοπό να παραδοθεί αμαχητί. Στο 30' ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 66-55 και η ομάδα του Πριγκιπάτου είχε τον πρώτο λόγο, καθώς απάντησε με σερί 5-0, όταν πλησίασαν οι «πράσινοι» στους πέντε (61-56, 29').

Η διαφορά είχε παγιωθεί κοντά στους δέκα πόντους αλλά ήταν φανερό ότι οι φιλοξενούμενοι ήθελαν να εξαντλήσουν τα περιθώρια για τη διεκδίκηση της νίκης. Παρά τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ και την αστοχία στα τρίποντα πάντως, οι «πράσινοι» μείωσαν 80-75 με κάρφωμα του Λεσόρ κι έβαλαν «φωτιά» στο ματς στο 36' και 80-77 μετά από κλέψιμο του Ναν και ασίστ στον Ερνανγκόμεθ, πριν «γράψει» το 82-77 ο Μοτιεγιούνας από κοντινή απόσταση. Ο Ναν ήταν «καυτός» και με δικά του σουτ μείωσε 84-81, πριν ισοφαρίσει με τρίποντο ο Σλούκας σε 84-84, στο 38'. Μία βολή του Μοτιεγιούνας στο 39' έβαλε ξανά μπροστά τη Μονακό με 85-84, ο Ναν αστόχησε και ο Τζέιμς κέρδισε τρεις βολές στο κέντρο του γηπέδου από φάουλ του Σλούκα στα 52,2'' για το φινάλε. Ο Αμερικανός με 3/3 σημείωσε το 88-84 και πλέον τα πράγματα ήταν πολύ δύσκολα για τον Παναθηναϊκό. Ο Σλούκας μείωσε άμεσα 88-86 κι έδωσε... ζωή. Ο Λεσόρ με φόλοου ισοφάρισε 88-88 με 20'' να απομένουν και ζήτησε και φάουλ από τον Τζέιμς που δεν δόθηκε όμως. Η τελευταία επίθεση πάντως ήταν για τους γηπεδούχους. Ο Οκόμπο σκόραρε στα 2,5'' για το τέλος και παράλληλα κέρδισε και φάουλ από τον Βιλντόσα πετυχαίνοντας το 90-88. Ωστόσο ο Γάλλος υπέπεσε σε γκάφα και ήθελε να αστοχήσει επίτηδες στη βολή, αλλά έστειλε την μπάλα μόνο στο ταμπλό και η κατοχή πέρασε στον Παναθηναϊκό, με τον Αταμάν να καλεί απευθείας τάιμ άουτ. Σε αυτόν τον χρόνο ο Γκριγκόνις πρόλαβε να σκοράρει για τρεις και να δώσει μία τεράστια νίκη στους «πράσινους».

Ο ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΗΡΩΑΣ: Όποιος κι αν ήταν ο πρωταγωνιστής μέχρι τα 2,5'' για το φινάλε, μετά το buzzer beater του Γκριγκόνις, φυσικά δεν μπορεί να υπάρξει αμφιβολία. Ωστόσο σπουδαία ήταν η εμφάνιση του Κώστα Σλούκα ο οποίος ήταν και πρώτος σκόρερ. Πιο σταθερός σε απόδοση για τους Μονεγάσκους ο Άλφα Ντιαλό ο οποίος κάθε φορά προσπαθεί να αποδείξει ότι ο Παναθηναϊκός είχε κάνει μεγάλο λάθος με την περίπτωσή του.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Παρά το γεγονός ότι η ελληνική ομάδα έχασε τη μάχη των ριμπάουντ, τελικά κατάφερε υποπίπτοντας σε λίγα λάθη να μείνει ζωντανή στο παιχνίδι και τελικά να «δραπετεύσει» με το διπλό, σουτάροντας καλά από το τρίποντο μόνο στην τελευταία περίοδο.