17.5 C
Κυριακή, 12 Μαΐου, 2024

Μονακό-Παναθηναϊκός 84-70: Ακόμα ένα «ναυάγιο» στο Πριγκιπάτο (vid)

Ο Παναθηναϊκός έχασε εύκολα και στην έδρα της Μονακό με 84-70, στην αναμέτρηση που έριξε την αυλαία της 27ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Η ελληνική ομάδα γνώρισε την έκτη συνεχόμενη ήττα της και συνεχίζει να βρίσκεται σε ελεύθερη πτώση, έχοντας «κατρακυλήσει» πλέον στην προτελευταία θέση με ρεκόρ 8-19 και παράλληλα γνώρισε την τρίτη διαδοχική ήττα με τον Χρήστο Σερέλη στο «τιμόνι» της. Στον αντίποδα οι Μονεγάσκοι με 17-10 φιγουράρουν στην τέταρτη θέση και προσπέρασαν τη Φενέρμπαχτσε η οποία νωρίτερα ηττήθηκε στο Τελ Αβίβ από τη Μακάμπι.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός κατάφερε να είναι ανταγωνιστικός και παρά το γεγονός ότι δεν απέδιδε καλό μπάσκετ, παρέμεινε κοντά στο σκορ και δεν επέτρεψε στους αντιπάλους του να ξεφύγουν. Στο τέλος του εναρκτήριου κομματιού της αναμέτρησης η Μονακό είχε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (21-17), δίχως να έχει ενθουσιάσει με την απόδοσή της.

Τα πράγματα χειροτέρεψαν για την ελληνική ομάδα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Κι αυτό συνέβη διότι η άμυνα δεν ήταν καθόλου καλή κι επέτρεπε στους ταλαντούχους παίκτες των Μονεγάσκων να κυριαρχούν κι όταν δεν σκόραραν, ανανέωναν τις επιθέσεις τους μέσω επιθετικών ριμπάουντ. Η διαφορά έφτασε ακόμα και στους δώδεκα πόντους, όμως με δύο τρίποντα στο φινάλε του ημιχρόνου, οι «πράσινοι» μείωσαν 42-36.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε ιδιαίτερα στην τρίτη περίοδο. Ο Μπέικον μπήκε στο ματς και σκόραρε διαδοχικούς πόντους, με την ελληνική ομάδα να μένει κοντά στο σκορ. Ωστόσο αν και οι φιλοξενούμενοι είχαν πλησιάσει ακόμα και στους δύο πόντους, τελικά στο 30' ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 64-57 και οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που είχαν τον πρώτο λόγο για τη νίκη.

Το πρώτο πεντάλεπτο του τελευταίου δεκαλέπτου αποδείχθηκε καταστροφικό για το «τριφύλλι» κι έμελλε να κρίνει την τελική έκβαση της αναμέτρησης. Η ομάδα του κόουτς Σερέλη κατέρρευσε και δεν σκόραρε με τη διαφορά να εκτοξεύεται στους 14 πόντους και τους γηπεδούχους να μην κοιτούν ξανά πίσω και να κερδίζουν πανεύκολα με 84-70.

ΟΙ... ΔΗΜΙΟΙ ΚΑΙ Ο... ΚΑΝΕΝΑΣ: Ο Τζόρνταν Λόιντ και ο Άλφα Ντιαλό ήταν οι δύο παίκτες που ηγήθηκαν στο σκοράρισμα για τους νικητές με 18 πόντους ο καθένας. Από το «ναυάγιο» των «πράσινων» δεν διασώθηκε κανείς, με τον Αλέξανδρο Σαμοντούροφ να σημειώνει τους πρώτους τέσσερις πόντους της καριέρας του με ισάριθμα καρφώματα στο φινάλε.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Παναθηναϊκός είχε μόλις 13 ασίστ για 18 λάθη και δεν θα μπορούσε με τέτοια αναλογία να περιμένει κάτι καλό σε μία τόσο δύσκολη έδρα.