18.3 C
Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

Μονακό-Ολυμπιακός 92-72: “Βούλιαξε” στο Μονακό (vids, pics)

Ο Ολυμπιακός δεν επέστρεψε μετά από το καταστροφικό δεύτερο δεκάλεπτο και ηττήθηκε εκτός έδρας από τη Μονακό με 92-72 για την 31η αγωνιστική, φτάνοντας στο 17-9 στην κατάταξη. Οι γηπεδούχοι βρίσκονται πλέον στο 12-13 και διεκδικούν τη θέση τους στα play offs της Ευρωλίγκας.

Οι «ερυθρόλευκοι» έδειχναν να έχουν μια μικρή υπεροχή στο πρώτο δεκάλεπτο, η οποία μεταφράστηκε με μικρές διαφορές στο σκορ (15-19 στο 8’33’’, 19-22 στο 9’50’’) και τον Φαλ να φτάνει στους οχτώ πόντους. Τα πράγματα άλλαξαν ριζικά όμως στη δεύτερη περίοδο. Οι Μονεγάσκοι κατάφεραν να κάνουν ένα 21-4 ως το 15’ και να φτάσουν τη διαφορά στο +14 (40-26) με τον Πάρις Λι σε πρώτο πλάνο στο διάστημα αυτό και τα τρίποντα μεγάλο όπλο (7/9).

Το μομέντουμ ανήκε στους γηπεδούχους που έφτασαν στο +19 (45-26, 16’20’’). H επιστροφή του Φαλ έφερε μια πρώτη λύση (45-28, 17’30’’), αλλά δεν έφερε και κάποια μεγάλη ανατροπή με το πρώτο μισό να κλείνει στο +17 (48-31) για τη Μονακό. Ο Φαλ ήταν εκεί και στην τρίτη περίοδο για να οδηγήσει στο 50-40 (23'45'') με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει τους τόνους στην άμυνα, αλλά και να συμπληρώνει τέσσερα φάουλ μόλις στο τρίτο λεπτό της τρίτης περιόδου.

Ο Μάικ Τζέιμς με συνεχόμενους πόντους διαμόρφωσε το 61-42 (26'20'') και περίπου τρία λεπτά αργότερα ο Σακίελ ΜακΚίσικ δέχθηκε δύο τεχνικές ποινές και αποβλήθηκε από τον αγώνα σε μία ανύποπτη φάση και μετά από τεχνική ποινή που είχε δεχθεί ο προπονητής της Μονακό, Σάσα Ομπράντοβιτς. Με τη λήξη του δεκαλέπτου ο Λι οδήγησε στο +20 (71-51) τη διαφορά για πρώτη φορά και ο Μπέικον στο +27 (36'45'') για να φτάσει η Μονακό στη νίκη με το τελικό 92-72.

MVP: Χολ, Λι, αλλά ο Μάικ Τζέιμς ήταν αυτός που ξεχώρισε και πάλι. Ο Αμερικάνος γκαρντ σημείωσε 25 πόντους με εξαιρετικά ποσοστά: 5/7 τρίποντα και 2/3 δίποντα και 6/7 βολές, έχοντας ακόμη τρία ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ και 27 στο σύστηκα αξιολόγησης.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Στο δεύτερο δεκάλεπτο το επιμέρους σκορ ήταν 29-9 για τους γηπεδούχους. Στα μισά του αγώνα η Μονακό είχε 8/10 τρίποντα και ποσοστό 80% και ο Ολυμπιακός 2/12 και ποσοστό 16.7% και παράλληλα 45% στις βολές (5/11).

Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ: Ο Ολυμπιακός θα συνεχίσει να μιλά... γαλλικά και θα αντιμετωπίσει τη Βιλερμπάν εκτός (25/3). Θα ολοκληρώσει την κανονική περίοδο εντός έδρας με αντίπαλο την Μπαρτσελόνα (1/4). Η Μονακό έχει εντός την Μπασκόνια (25/3), εκτός την Αρμάνι Μιλάνο (31/3) και εντός την Άλμπα Βερολίνου (8/4).

Διαιτητές: Λαμόνικα, Λεθκάνο, Τσίτσι

Δεκάλεπτα: 19-22, 48-31, 71-51, 92-72