21.3 C
Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

Μονακό – Ολυμπιακός 83-87: Μάγκας στα δύσκολα!

Ο Ολυμπιακός πήγε... με το μαχαίρι στα δόντια στο Μονακό, φλέρταρε στο 40λεπτο και με τεράστια σε έκταση νίκη αλλά  και με... χαρακίρι, αλλά τέλος καλό όλα καλά. Το απόλυτα δίκαιο..... συνιστά θρίαμβο αφού  τον ξαναφέρνει σε θέση πλεονεκτήματος και με το 2-1 χρειάζεται πλέον μία νίκη για να περάσει στο F4 του Βελιγραδίου. Μεθαύριο στο ίδιο γήπεδο η πρώτη ευκαιρία, για να τελειώνει και να μην επιστρέψει τη σειρά σε... τελικό στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός έλεγξε το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά πλήρωσε έναν κακό τρίλεπτο στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου και την αστοχία του στις βολές. Είχε 2/7 στο ημίχρονο, είδε τη Μονακό να προηγείται με 23-19 στο δεκάλεπτο από το 14-18 στο 7', είδε όμως αφ' ενός τον Σλούκα να ηγείται στο δεύτερο μισό και να θεμελιώνει το 41-45, αφ' ετέρου πολλούς παίκτες να δίνουν λύσεις, με τον Ουόκαπ και τον Λούντζη τις περισσότερες.

Συνολικά δε φοβήθηκε να πάει τη Μονακό στον ρυθμό που αυτή επιδιώκει στο γήπεδό της και δικαιώθηκε έστω και με κάποιες... υποσημειώσεις. Ο Τζέιμς ήταν «ζεστός», αλλά αυτή τη φορά του είχαν αφαιρέσει τις βοήθειες με εξαίρεση τον Μοτεγιούνας που έκλανε ζημιές.

Ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος στο δεύτερο ημίχρονο σκοράροντας και πάλι καλά από το τρίποντο και πήγε στο 43-51, η Μονακό απάντησε άμεσα μετά το τάιμ άουτ για το 51-51, αλλά και πάλι οι «ερυθρόλευκοι» με... τόνους αυτοπεποίθηση που μαρτυρούσαν τα καλά σουτ, πήγαν στο 28' στο 53-67!

Ο Βεζένκοφ ανέβηκε κατακόρυφα επιθετικά, τα 10/20 τρίποντα ήταν το καλύτερο αντιστάθμισμα των 9/17 βολών, οι Γάλλοι είχαν χάσει το μυαλό τους και ο εκνευρισμός ήταν εμφανής στους περισσότερους που είχαν βγει εκτός ρυθμού από την άρτια οργανωμένη άμυνα του Ολυμπιακού. O Τζέιμς έμεινε άποντος σε όλο το δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός σκόραρε 26 πόντους, το 58-71 έδειχνε να έχει βάλει το νερό στο αυλάκι.

Ο Ομπράντοβιτς έπαιξε το πιο... small ball που υπήρχε με τέσσερα γκαρντ κι ένα φόργουορντ για να το γυρίσει, το 64-73 στο 32' έφερε το άμεσο τάιμ άουτ του Μπαρτζώκα. Η Μονακό όμως είχε βρει ρυθμό και το 69-73 στο 34', συμπλήρωνε σερί 11-2, χάλαγε το μυαλό του Ολυμπιακού, άναβε... φωτιές στο γήπεδο και δημιουργούσε σχεδόν από το πουθενά συνθήκες ματς.

Ο ΣΛούκας που είχε... συμμετοχή στην ανακατωσούρα, με δύο επιθετικά που χρεώθηκε το ένα μάλιστα με αντιαθλητικό, μάλλον... θύμωσε. Αυτός ξεκόλλησε τον Ολυμπιακό με προσωπικές ενέργειες και τέσσερις πόντους και το 69-77 στο 36' μπορεί να μην εξασφάλιζε κάτι, όμως έδινε μια ανάσα. Μόνο... μία . Ο ενθουσιασμός  που είχαν αποκτήσει οι Μονεγάσκοι δεν υποχώρησε, το δικό τους 8-0 ήρθε σε λιγότερο από δύο λεπτά, το 77-77 στο 37'30'' έδινε την ψυχολογία στους αντιπάλους του Ολυμπιακού.

Η Μονακό προσπέρασε με 80-79 στο 38'30'', ο Ουόκαπ με βολές έκανε το 80-81 στα 1'16''. Αστοχο τρίποντο του Μπέικον, βολές στα 35'' ο Βεζένκοφ από το 5ο φάουλ του Τζέιμς. Μέσα και οι δύο για το 80-83, χαμένο σουτ του Βέστερμαν στα 12'' μετά από πολύ καλή άμυνα του Ολυμπιακού, βολές ο Ουόκαπ στα 10,5'', μέσα κι αυτές, 80-85.

Ο Μπέικον έβαλε δύσκολο τρίποντο μετά το τάιμ άουτ και στα 6,2'' έγινε το 83-85. Καλή επαναφορά μετά το τάιμ άουτ στα χέρια του ΣΛούκα, άργησε και να του κάνει φάουλ ο Μπέικον και βολές στα 3,9''. Μέσα και οι δύο για το 83-87 και τέλος!

ΔΙΠΛΑ ΚΑΙ ΑΙΣΙΟΔΟΞΟΙ: Οι αδελφοί Αγγελόπουλοι δεν θα μπορούσαν να λείψουν από το πλευρό της ομάδας για τους δύο αυτούς καθοριστικούς αγώνες. Ταξίδεψαν στο Μονακό και όπως φάνηκε από τα χαμόγελά τους πριν το ματς, ήταν άκρως αισιόδοξοι για την έκβαση της... επιχείρησης.