23.3 C
Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024

Μονακό-Ολυμπιακός 78-77: Ισοφάριση και ραντεβού στο ΣΕΦ! (vids)

Ο Ολυμπιακός φλέρταρε με την πρόκριση στο Final 4 αλλά ηττήθηκε 78-77 με μοιραίο τον Κώστα Σλούκα και πλέον θα πρέπει να νικήσει σε πέμπτο ματς στο ΣΕΦ για να προκριθεί.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μετά από μεγάλη «μάχη» δεν τσέκαρε το εισιτήριό της για το Βελιγράδι αλλά θα έχει ακόμα μία ευκαιρία, στο πέμπτο παιχνίδι που θα διεξαχθεί στο ΣΕΦ την προσεχή Τετάρτη (4/5, 21.00).

Από μικρά σερί των δύο ομάδων «σημαδεύτηκε» η πρώτη περίοδος της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν μ' ένα γρήγορο προβάδισμα 4-0, όμως ακολούθησε ένα επιμέρους σκορ 12-2 από τους «ερυθρόλευκους» που τους έδωσε «αέρα» έξι πόντων (6-12). Οι Μονεγάσκοι αντέδρασαν και το πρώτο κομμάτι του ματς τελείωσε με απόλυτη ισορροπία (19-19).

Η ελληνική ομάδα βρήκε περισσότερες λύσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο. Έφτασε πολύ γρήγορα στο μπόνους και πήγε στη γραμμή των βολών, εξασφαλίζοντας ένα προβάδισμα και δείχνοντας ότι πατούσε καλύτερα στο παρκέ και είχε την ψυχολογία με το μέρος. Διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο όπου πήγε προηγούμενη με 42-38.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά και με σερί 7-0 ξέφυγε με διαφορά έντεκα πόντων (49-38). Στη συνέχεια όμως χαλάρωσε υπερβολικά αμυντικά και οι παίκτες του Σάσα Ομπράντοβιτς και πήραν εκείνοι το προβάδισμα στο 30' με 65-61, με τους Πειραιώτες να ψάχνουν πια μία ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Το σενάριο του τελευταίου δεκαλέπτου ήταν αντίστροφο από το προηγούμενο. Με προσωπικούς πόντους του Τόμας οι Μονεγάσκοι ξέφυγαν 70-61, αλλά ήταν η σειρά των «ερυθρόλευκων» να επιστρέψουν και να προσπεράσουν με ηγέτη τον Σλούκα ο οποίος ευστόχησε σε μεγάλα σουτ. Στο 39' όμως ο Μπέικον «έγραψε» το 78-77 και στο τελευταίο λεπτό τα πάντα κρέμονταν από μία κλωστή.

Ο Μπέικον αστόχησε στην τελευταία επίθεση και τα πάντα θα κρίνονταν από τους παίκτες του Ολυμπιακού. Ο Σλούκας πήρε την ευθύνη και υπό δύσκολες προϋποθέσεις εκτέλεσε στην εκπνοή, όμως η προσπάθειά του πήγε στο «σίδερο» και οι γηπεδούχοι επικράτησαν στέλνοντας τη σειρά σε πέμπτο αγώνα.

Η ΤΕΤΡΑΔΑ ΤΗΣ ΖΗΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΔΥΜΟ: Τέσσερις παίκτες δημιούργησαν όλα τα προβλήματα στον Ολυμπιακό. Ο λόγος για τους Μπέικον, Τζέιμς, Τόμας και Χολ. Αυτοί έκαναν τη «ζημιά» κι επί της ουσίας έστειλαν τη σειρά σε πέμπτο παιχνίδι. Από την πλευρά της ελληνικής ομάδας, ο Κώστας Σλούκας ήταν ο κορυφαίος αλλά και ο μοιραίος στο φινάλε, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Σάσα Βεζένκοφ, με τον Κώστα Παπανικολάου να αποτελεί άξιο συμπαραστάτη.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η περιφερειακή άμυνα του Ολυμπιακού ήταν εξαιρετική και δεν επέτρεψε στους αντιπάλους του να βρουν ρυθμό από μακριά, κρατώντας τους σε πολύ χαμηλό ποσοστό στα τρίποντα (μόλις 5/23). Την ίδια ώρα όμως οι «ερυθρόλευκοι» δεν προστάτεψαν το ίδιο καλά το καλάθι τους μέσα από τη γραμμή των 6,75μ. και είναι χαρακτηριστικό ότι οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς με 24/39 δίποντα, στοιχείο που σε μεγάλο βαθμό τους έδωσε τη νίκη, με δεδομένη την ισορροπία στους υπόλοιπους τομείς.