21.7 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Μονακό – Ολυμπιακός 64-60: Επεσε ο γενικός (vid)

Ο Ολυμπιακός έπεσε σχεδόν 30 πόντους από τον επιθετικό μέσο όρο του των 86,6 πόντων στο Μονακό, έπεσε και από την κορυφή αφού έχασε με..... και πήγε στο 11-7, ενώ οι Γάλλοι στο 12-6 και έχουν και 2-0 πλέον υπέρ τους. Το εντυπωσιακό πρώτο δεκάλεπτο των "ερυθρόλευκων" δεν είχε συνέχεια, ειδικά στην τρίτη περίοδο ο... γενικός έπεσε και παρά την προσπάθεια στην τελευταία δεν αποσοβήθηκε η ήττα.

Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός στο πρώτο δεκάλεπτο. Υψωσε αμυντικό τείχος κρατώντας τη Μονακό στους οκτώ πόντους και τον Τζέιμς άποντο, βρήκε διαδρόμους να πάρει εύκολα καλάθια και το 8-20 της περιόδου αποτύπωνε την εικόνα του αγώνα.

Τζέιμς είναι αυτός βέβαια και ποτέ δε μπορείς να είσαι σίγουρος. Συνδέθηκε με τρίποντα στο δεύτερο, πέτυχε 4 και συνολικά 14 πόντους, "ξεσήκωσε" και τον Οκόμπο και συνολικά το ρυθμό της Μονακό που έβγαλε τον Ολυμπιακό από τη βολή του και πλησίασε στο 31-34.

Με κεκτημένη μπήκαν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο και προσπέρασαν για πρώτη φορά με 37-34 στο 22'. Το πιο σημαντικό όμως γι' αυτούς ήταν ότι είχαν γίνει επιθετικοί στην άμυνα, οδήγησαν τον Ολυμπιακό σε συνεχόμενα λάθη και κακές επιλογές, τον κράτησε σε παραγωγικότητα περιόδου 8 πόντων(!) και την έκλεισαν προηγούμενοι με 46-42.

Ο Ολυμπιακός ανασκουμπώθηκε και προσαρμόστηκε στο σκληρό παιχνίδι, έπαιξε με ίσους όρους και το επανέφερε στα ίσια. Από το 52-45 ισοφάρισε σε 53-53 στο 36'30'' και το ματς πήγε πια στις λεπτομέρειες.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο λεπτό από το 59-59, ο Τζέιμς στα 40'' με κίνηση σπεσιαλιτέ έκανε το 61-59, ο Πίτερς αστόχησε, o Ντιαλό έβαλε 1/2 στσα 10'' για το 62-59, αλλά οι Γάλλοι έδειξαν αντανακλαστικά με γρήγορο φάουλ στον Σλούκα στα 7,7''. Εβαλε την πρώτη, έχασε τη δεύτερη, πήραν το ριμπάουντ οι γηπεδούχοι, έβαλαν και καλάθι για το τελικό 64-60.