21.6 C
Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024

Μονακό-Μπασκόνια 78-68: «Πριγκιπικό» άλμα πρόκρισης (vids)

Η Μονακό νίκησε εντός έδρας την Μπασκόνια με 78-68 για την 32η αγωνιστική της Ευρωλίγκας κι έκανε άλμα πρόκρισης στα πλέι οφ.

Οι Μονεγάσκοι, δύο ημέρες μετά το θρίαμβο απέναντι στον Ολυμπιακό, έδειξαν τα «δόντια» τους και κόντρα στους Βάσκους, φτάνοντας πλέον τις 13 νίκες σε 26 αναμετρήσεις πατώντας γερά στην οκτάδα και στα πλέι οφ, στην παρθενική τους συμμετοχή στη διοργάνωση. Στον αντίποδα οι ηττημένοι «έπεσαν» στο 11-16 κι όλα δείχνουν ότι θα μείνουν εκτός.

Το παιχνίδι είχε τον χαρακτήρα ντέρμπι μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο. Εκεί οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν ανταγωνιστική και προηγήθηκαν 19-18 στο 10'.

Όπως συνέβη όμως κι απέναντι στον Ολυμπιακό, το σύνολο του Σάσα Ομπράντοβιτς πάτησε το... γκάζι κι εξαφανίστηκε στη δεύτερη περίοδο. Με επιμέρους σκορ 24-13, οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με 42-32 στο ημίχρονο και πλέον έπρεπε απλώς να το διαχειριστούν.

Συνέχισαν φουριόζοι και στο τρίτο δεκάλεπτο και ξέφυγαν ακόμα περισσότερο, καθώς στο 30' ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 61-49.

Δεν υπήρχε... γυρισμός για τους Βάσκους -παρά το γεγονός ότι προσπάθησαν να ξαναμπούν στο... κόλπο- και η κόρνα της λήξης βρήκε τους Μονεγάσκους να πανηγυρίζουν τη μεγάλη νίκη με 78-68.

ΠΛΟΥΡΑΛΙΣΜΟΣ: Με «Λερναία Ύδρα» έμοιαζε η Μονακό καθώς δεν στηρίχτηκε μόνο σ' έναν παίκτη αλλά είχε αρκετούς πρωταγωνιστές, σ' ένα βράδυ που ο Μάικ Τζέιμς έμεινε χαμηλά. Ο Ουίλ Τόμας με 16 πόντους εξελίχθηκε σε απρόσμενο ήρωα. Για τους ηττημένους ξεχώρισαν Τζέισον Γκρέιντζερ και Άλεκ Πίτερς.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η διαφορά στα λάθη αποδείχθηκε κομβική, με τους γηπεδούχους να υποπίπτουν μόλις σε 5 και τους αντιπάλους τους σε 11.