24.4 C
Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου, 2024

Μονακό-Φενέρμπαχτσε 92-78: Την εξολόθρευσε σε επτά λεπτά (pics, vids)

Νίκη με διπλή αξία σημείωσε η Μονακό επί της Φενέρμπαχτσε, κάνοντας αποφασιστικής σημασία βήμα για τα πλέι οφ της Ευρωλίγκας. Η γαλλική ομάδα επικράτησε με 92-78 και πέρασε το 50% έχοντας πλέον 14 νίκες και 13 ήττες. Τα κατάφερε μέσα από ένα τρομερό επτάλεπτο στη δεύτερη περίοδο, όταν έκανε ένα σερί 27-5 για να κλείσει το ημίχρονο με το υπέρ της +22. Στο τέλος κινδύνευσε να χάσει το πλεονέκτημα αλλά κατάφερε να υπερκαλύψει την ήττα του πρώτου γύρου στην Πόλη (96-86).

Η Μονακό είναι εξαιρετική κατάσταση αφού η σημερινή ήταν η 8η νίκη της στους 10 τελευταίους αγώνες της στην Ευρωλίγκα αφού από τις 29 Δεκεμβρίου ηττήθηκε μόνο από τη Ρεάλ και τη Ζαλγκίρις εντός έδρας.

Η Φενέρμπαχτσε από την πλευρά της δεν κατάφερε να αφήσει πίσω της την ήττα στον τελικό του τουρκικού Κυπέλλου από την Εφές και υποχρεώθηκε σε μία ήττα που την αναγκάζει να υποχωρήσει στο 12-11. Με αυτήν μπήκε τέλος στο σερί των πέντε νικών που είχε στη διοργάνωση.

Πριν το τζάμπολ παίκτες και διαιτητές έστειλαν αντιπολεμικό μήνυμα...

Η πρώτη περίοδος ήταν ισορροπημένη με τους δύο αντιπάλους να συμβαδίζουν στο σκορ. 10-10 στο 5’, 12-12 στο 7’ και 17-17 στο 8’ για να ολοκληρωθεί με ισχνό προβάδισμα της Φενέρμπαχτσε (19-20). Η δεύτερη όμως ανήκε ολοκληρωτικά στη Μονακό που μέσα από την άμυνα της, όχι μόνο άλλαξε τη ροή του αγώνα αλλά επί της ουσίας τον καθάρισε. Από το 28-28 του 13’, οι γηπεδούχοι έκαναν ένα τρομερό σερί 27-5 για να προηγηθούν στο τέλος του ημιχρόνου με 22 (55-33).

Οι Μονεγάσκοι που πήραν 11 πόντους από τον Άλφα Ντιαλό και τον Ουίλ Τόμας, είχαν στο πρώτο μέρος 14/20 δίποντα και 5/10 τρίποντα ενώ οι Τούρκοι εκτέλεσαν καλά από μέση και κοντινή απόσταση (8/13 δίποντα) αλλά τα «έσπασαν» από μακριά (3/17 τρίποντα).

Ήταν φανερό ότι το δεύτερο ημίχρονο θα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Η διαφορά πήγε στους 28 στις αρχές της τρίτης περιόδου (61-33 στο 22’) και η Φενέρμπαχτσε τη μάζεψε μέχρι τους 19 λίγο πριν το τέλος της (74-55). Μπαίνοντας με ένα σερί 11-6 στα πρώτα τέσσερα λεπτά της τέταρτης περιόδου, οι Τούρκοι μείωσαν μέχρι τους 15 αλλά ήταν φανερό ότι η Μονακό απλώς διαχειριζόταν τις δυνάμεις της. Έτσι στο 35’ είχε και πάλι μια διαφορά κοντά στους 20 (85-66) για να καταφέρει να καλύψει και τη διαφορά της ήττας στην Πόλη.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Άλφα Ντιαλό έμοιαζε με ορχήστρα θυμίζοντας τον παίκτη που θαυμάσαμε πέρυσι στα μέρη μας με το Λαύριο. Τελείωσε το παιχνίδι με 24 πόντους, 2/2 βολές, 7/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, έξι ριμπάουντ, τρεις ασίστ και δύο κλεψίματα που του έδωσαν 26 ranking.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Μονακό κέρδισε κατά κράτος τα ριμπάουντ (36-22) και σε συνδυασμό με τα πολύ υψηλά ποσοστά της (65,7% στα δίποντα, 40,9% στα τρίποντα), έκανε εύκολη τη δουλειά της.

Photo Credits: Euroleague