21.3 C
Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

Μονακό-Φενέρμπαχτσε 79-80: Ο Καλάθης έστειλε την Φενέρ πάνω στον Παναθηναϊκό(Vids+Pics)

Η Φενέρμπαχτσε ήταν η θριαμβεύτρια της εντυπωσιακής σειράς κόντρα στη Μονακό κάνοντας το 3-2, επικρατώντας στη παράταση του 5ου παιχνίδι του «πριγκιπάτου» με τεράστιο τρίποντο του Νικ Καλάθη. Η Φενέρμπαχτσε είναι η πρώτη ομάδα στη ιστορία του θεσμού που νικάει σε 5ο εκτός έδρας παιχνίδι, με το τελικό σκορ στο Μονακό να διαμορφώνεται σε 80-79. Ο αντίπαλος της Φενέρ στο Final 4 του Βερολίνου θα είναι ο Παναθηναϊκός, με τις δύο ομάδες να έχουν από μία νίκη στη κανονική περίοδο.

Η Μονακό ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, έχοντας το μυαλό της περισσότερο στα αμυντικά της καθήκοντα. Με τον Ντονάτας Μοτεγιούνας να κάνει εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με προβάδισμα 5 πόντων (40-35).

Στη τρίτη περίοδο η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους μπήκε πιο συγκεντρωμένη και μετά από ένα ξέσπασμα τριπόντων και ένα 8-0 σερί προσπέρασε την Μονακό η οποία είχε αποσπαστεί μέχρι και με 7 πόντους.

Στη τέταρτη και καθοριστική περίοδο έλαβαν χώρα «ομηρικές μάχες», με τις άμυνες των δύο ομάδων να «καταπίνουν σίδερα». Ο Μάρκο Γκούντουριτς με ηρωικό τρίποντο έδωσε «αέρα» 4 πόντων για τη Φενέρ, με 2:50 να απομένουν για την λήξη (67-63). Στις επόμενες κατοχές όμως ο «συνήθης ύποπτος» Μάικ Τζέιμς με 5 συνεχόμενους πόντους ξαναέβαλε τη Μονακό σε θέση οδηγού. Το σκορ της κανονικής διάρκειας ήταν 70-70, μετά από άστοχο τρίποντο στο τέλος του Έλι Οκόμπο, με το παιχνίδι να οδηγείται στη παράταση.

Στον έξτρα χρόνο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι τις τελευταίες κατοχές. Με τρίποντο από την γωνία ο Νικ Καλάθης έφερε το παιχνίδι στα ίσα, με 57 δευτερόλεπτα να απομένουν για λήξη της παράτασης (77-77). Στην επόμενη κατοχή, ο Καλάθης πήρε εκ νέου τρίποντο στο οποίο ευστόχησε και έδωσε την πολυπόθητη πρόκριση στη Φενέρμπαχτσε με το σκορ να διαμορφώνεται 80-79 υπέρ της Τουρκικής ομάδας.

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ για την ομάδα της Φενέρ ήταν ο Νικ Καλάθης, ο οποίος πέραν του νικητήριου καλαθιού, ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 14 πόντους, 4 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

Για την Μονακό ξεχώρισε ο Μάικ Τζέιμς που πέτυχε 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-13/40-35/55-56/70-70/79-80