20.6 C
Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024

Μονακό-Εφές 95-92: Έδειξε τα δόντια της σε δραματικό παιχνίδι(vids)

Η Μονακό πήρε τεράστια νίκη στην παράταση με σκορ 95-92 κόντρα στην Εφές και έκανε το 2/2 στην φετινή Ευρωλίγκα. Καταλυτικοί Ντιαλό και Μοντεγιούνας. Συγκινητικός για την πρωταθλήτρια Ευρώπης ο Κλάιμπερν με 29 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Αναλυτικά η εξέλιξη του ματς:

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης  μπήκε πολύ πιο δυνατά και με ηγέτη επιθετικά τον Κλάιμπερν πήγε στο πρώτο τάιμ άουτ του αγώνα προηγούμενη με 9 πόντους(6-15,6'). Το 12-20 της πρώτης περιόδου δημιουργήθηκε σε μεγάλο βαθμό από τη διαφορά ευστοχίας από την περίμετρο( Μονακό 0/3, Εφές 4/8).

Οι γηπεδούχοι συνδέθηκαν από μακριά με τον Μόερμαν και πραγματοποίησαν γρήγορα σερί 7-0, ενώ λίγο αργότερα ο Χολ έγραψε από κοντά το 25-22(14'), υποχρεώνοντας τον Εργκίν Αταμάν να καλέσει τους παίκτες του στον πάγκο. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στα εναπομείναντα λεπτά του ημιχρόνου, το οποίο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να γράφει 36-35 υπέρ των Μονεγάσκων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα συνέχισε να ήταν αρκετά παρεμφερής, η ομάδα από το πριγκιπάτο χτυπούσε κοντά στο καλάθι την ώρα που η Εφές βασιζόταν κυρίως στην τριάδα Μίσιτς-Κλάιμπερν-Ζίζιτς. Ο Μοέρμαν με τρίποντη βόμβα διαμόρφωσε το 50-48(27') και ο Μπλοσομγκέιμ το 55-48. Με επιθετικό κρεσέντο του Μπομπουά η τουρκική ομάδα ανέκτησε το προβάδισμα στο τέλος της περιόδου(58-60).

Η Μονακό παρουσίαζε πλουραλισμό στην επίθεση, ενώ η Εφές βασιζόταν περισσότερα σε ατομικές ενέργειες. Ο ιδιαίτερα αποτελεσματικός Μοντεγιούνας έβαλε την ομάδα του στο +4(75-71,36'), όμως ο Κλάιμπερν έβαλε τεράστιο τρίποντο δευτερόλεπτα αργότερα για το 75-74, και ακόμα ένα στη συνέχεια για το 75-77 3 λεπτά πριν τη λήξη. Ο Αμερικανός χτύπησε ξανά για το 80-82, αλλά ο Τζέιμς ισοφάρισε στους 82 με 29 δευτερόλεπτα στο ρολόι. Ο Μίσιτς τραυματίστηκε μετά από άστοχη προσπάθεια για τρεις και αποχώρησε υποβασταζόμενος από το παρκέ, χωρίς όμως να αποδειχθεί κάτι σοβαρό. Ο Τζέιμς δεν βρήκε στόχο στην εκπνοή και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς έμοιαζε να έχει το μομέντουμ στο έξτρα πεντάλεπτο, όμως Μίσιτς ισοφάρισε στους 88, 70" δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Ο Τζέιμς απάντησε για το 90-88, ο Εμπαγιέ αστόχησε σε 2 βολές και ο Ντιαλό ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή της φιλανθρωπίας για το 92-88, φέρνοντας την ομάδα του αγκαλιά με τη νίκη, η οποία επισφραγίστηκε με σκορ 95-92.

Tα δεκάλεπτα:12-20,36-35,58-60,82-82,95-92(έξτρα πεντάλεπτο)