24.4 C
Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου, 2024

Μονακό-Εφές 102-80: Την «πάτησε» με Τζέιμς,φουλάρει για οχτάδα (pics,vids)

Παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ και στις δύο πλευρές του παρκέ, η Μονακό συνέτριψε την Εφές με 102-80 στο Salle Gaston Medecin. Οι Μονεγάσκοι σούταραν με φανταστικά ποσοστά στην επίθεση είχαν 68% στα δίποντα, ενώ εκμεταλλεύτηκαν και τα αρκετά λάθη των φιλοξενούμενων. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ο Μάικ Τζέιμς (27 πόντους,6 τελικές πάσες) έκανε ότι ήθελε την άμυνα των Τούρκων, ενώ άξιος συμπαραστάτης ήταν ο Άλφα Ντιαλό (επίσης πρώην «πράσινος»), ο οποίος είχε 19 πόντους, με 6 ριμπάουντ,3 κλεψίματα και έκανε σχεδόν τα πάντα και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Η Εφές δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση, προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι στα μέσα της δεύτερης περιόδου αλλά από εκεί και πέρα κατέρρευσε κυριολεκτικά. Ο μόνος που διασώθηκε από το ναυάγιο των Τούρκων, ήταν ο Βασίλιε Μίτσιτς με 25 πόντους, ενώ μοίρασε και 8 ασίστ. Πλέον η ομάδα του Πριγκιπάτου, ξεπέρασε την αντίπαλο της στη βαθμολογία με 15 νίκες, ενώ πλέον ανάλογα με το τι θα γίνει με τις Ρωσικές ομάδες, κυνηγάει με αξιώσεις και την 5η θέση (πιθανό ζευγάρωμα με Ολυμπιακό στα πλέιοφς). Στον αντίποδα η Εφές βρίσκεται στο 14-14  και στην 8η θέση της κατάταξης.

«Έβρεξε» τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να ευστοχούν σε οχτώ συνολικά. Η Μονακό όμως ήταν αυτή που πήρε το πρώτο προβάδισμα, καθώς σούταρε γενικά καλύτερα και στα δίποντα (6/12). Στο (6') οι Μονεγάσκοι προηγήθηκαν με 15-9,ενώ λίγα λεπτά αργότερα (9') πήραν το μεγαλύτερό τους προβάδισμα το +9. Ο Άλφα Ντιαλό ήταν πολύ καλός είχε εννιά πόντους στη πρώτη περίοδο, η οποία έλεηξε με τρίποντο του Πλάις και το σκορ να είναι στο 25-19. Με το πόδι πατημένο στο γκάζι συνέχισαν στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι. Ξεκίνησαν με ένα σερί 10-2 που αύξησε το προβάδισμα τους στο +14. Η Εφές άρχισε να παίζει καλύτερα στην άμυνα και σιγά σιγά προσπάθησε να ροκανίσει τη διαφορά και το πέτυχε στο (17') μειώνοντας στο -8. Όμως οι φιλοξενούμενοι δεν «έκλεισαν» καλά το ημίχρονο, καθώς ο Μάικ Τζέιμς με πέντε δικούς του πόντους, ξαναέδωσε μια διαφορά ασφαλείας στη Μονακό με τις δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το σκορ στο 49-38. Σε παράσταση για έναν ρόλο εξελίχθηκε το τρίτο δεκάλεπτο. Οι Τούρκοι πέρα από την κακή τους άμυνα άρχισαν να κάνουν και βεβιασμένα λάθη στην επίθεσή τους, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Μάικ Τζέιμς. Ο Αμερικανός σημείωσε 10 πόντους στο δεκάλεπτο μα τον Άλφα Ντιαλό να προσθέτει άλλους τέσσερις. Ενώ ένα λεπτό πριν το τέλος της περιόδου ο Πάρις Λι έδωσε το μεγαλύτερο προβάδισμα στην ομάδα του, το +19,με το σκορ στο 75-56. Πλέον στο τελευταίο δεκάλεπτο η Μονακό έπρεπε απλώς να ελέγξει τον ρυθμό και να συντηρήσει το προβάδισμα.

Αυτό έκαναν στη τελική οι γηπεδούχοι. Οι οποίοι δεν έμειναν μόνο εκεί αλλά στο (35') έφτασαν στη μεγαλύτερη διαφορά το +24. Ο Μάικ Τζέιμς έκανε τα «δικά» του σημείωσε άλλους εννιά στο τέταρτο δεκάλεπτο και κάπως έτσι οι Μονεγάσκοι έφτασαν στη 15η νίκη τους και ατενίζουν με αισιοδοξία το υπόλοιπο της διοργάνωσης.

ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΤΗΣ: Άλφα Ντιαλό. Πραγματικά ο Αμερικανός φόργουορντ βρισκόταν παντού. Μπορεί ο Τζέιμς να ανέλαβε δράση στην επίθεση και να αύξησε τη διαφορά, αλλά ο Ντιαλό έκανε σχεδόν τα πάντα στο παρκέ. Σημείωσε 19 πόντους μάζεψε, 6 «σκουπίδια», ενώ έκανε και την αθόρυβη δουλειά καθώς είχε 3 κλεψίματα και 2 μπλοκ. Δείγμα του πόσο πολυδιάστατος έχει γίνει ως παίχτης, γεγονός που σίγουρα θα κάνει τον Δημήτρη Πρίφτη να σκέφτεται αν άξιζε να παραμείνει στον Παναθηναϊκό το καλοκαίρι.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Φανταστικά ποσοστά στο δίποντο για τους Μονεγάσκους, που είχαν 29/43 δηλαδή 67% ποσοστό. Επίσης εκτέλεσαν 21 βολές, έναντι μόλις 8 της Εφές δείγμα και της έντασης που έβγαλαν στο παιχνίδι τους. Επίσης κυριάρχησαν σε ριμπάουντ (34-25) αλλά και σε κλεψίματα (7-3).