22.7 C
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024

Μιλάνο-Μπολόνια 64-72: Η μπίλια έκατσε στο…άσπρο

Ο ημιτελικός του σούπερ καπ Ιταλίας ανάμεσα σε Μιλάνο και Μπολόνια είχε όλα τα στοιχεία που χαρακτηρίζουν ένα ντέρμπυ(πάθος, ενέργεια, σκληράδα), σε καμία περίπτωση όμως δεν είχε εκείνα που χαρακτηρίζουν έναν σύγχρονο αγώνα μπάσκετ. Η αστοχία ήταν τεράστια, οι όμορφες ελάχιστες και τρεις διαιτητές που είχαν βαλθεί να σταματάνε το παιχνίδι με φάουλ σε κάθε επαφή. Υπό αυτές τις περίεργες συνθήκες η ομάδα του Σκαριόλο πήρε τη νίκη- πρόκριση(για τον τελικό κόντρα στην Σάσαρι) με σκορ 72-64. Παράγοντας Χ της αναμέτρησης ο Ιζά Κορντινιέ, ο οποίος με τις διεισδύσεις του μπόρεσε να δώσει πολύτιμο επιθετικό ρυθμό στην Μπολόνια. Η κάκιστη επιθετική εικόνα των δύο ομάδων στο παρκέ σίγουρα επηρεάστηκε και από το γεγονός ότι αμφότερες αγωνίστηκαν...μισές.H Μιλάνο αγωνίστηκε χωρίς τους Πάνγκος, Σιλντς, Βόιγκτμαν και Ντατόμε ενώ η Βίρτους χωρίς τους Τεόντοσιτς, Χάκετ, Σενγκέλια, Αμπάς και Ζαϊτέ.

Αναλυτικά, η εξέλιξη του αγώνα:

Οι δύο ομάδες έβλεπαν το καλάθι δαχτυλίδι στα πρώτα λεπτά, με το ματς να θυμίζει άλλες δεκαετίες. Ένα ξέσπασμα του Χολ από την περίμετρο(3/3 3πτ) έβαλε τη Μιλάνο μπροστά με 12 πόντους(20-8,12') και έδωσε μια κάποια πνοή στην αναμέτρηση.

Ο ρυθμός ανέβηκε, όμως τα λάθη που γινόντουσαν τόσο από μια όσο και από την άλλη πλευρά ήταν τόσα πολλά που το σκορ στον πίνακα της στατιστικής άλλαζε μόνο μετά από εύστοχη ελεύθερη βολή. Το γεγονός αυτό φαίνεται να ευνόησε τη Μπολόνια, η οποία μετά από ένα 20λεπτο που επιθετικά είχε τεράστιο πρόβλημα στην κυκλοφορία της μπάλας πήγε στα αποδυτήρια μόλις 4 πόντους πίσω(26-22).

Στην τρίτη περίοδο το θέαμα συνέχισε να είναι αποκαρδιωτικό, οι δύο ομάδες σκόραραν σπάνια και αυτό σχεδόν αποκλειστικά με προσωπικές ενέργειες με το συγκρότημα του Σέρτζιο Σκαριολο να συνεχίζει να βγαίνει κερδισμένο με το σκορ στο 38-36 10 λεπτά πριν τη λήξη.

Με σταθερά τον Οτζελέγιε η Μπολόνια πέρασε μπροστά με καλάθι του Κορτινιέ(38-40), με την πρωταθλήτρια Ιταλίας να έχει σπάσει τα στεφάνια στο διάστημα αυτό. Ο Γάλλος με την 5η συνεχόμενη εύστοχη επίθεση των δύο ομάδων κρύφτηκε ωραία πίσω από το σκριν και πέτυχε τρίποντο για το 43-47 ενώ λίγο αργότερα μια δυναμική διείσδυση του οδήγησε σε φόλοου του Μπακό(43-49,35'). Ο Μπάρον ευστόχησε για τρεις δίνοντας ελπίδα ζωής στη Μιλάνο, αστόχησε όμως στην επόμενη επίθεση υπό καλές προϋποθέσεις για την ισοφάριση.

Σε μια αμφιλεγόμενη απόφαση οι διαιτητές τιμώρησαν τον Μεσίνα με τεχνική ποινή ενώ η φάση εξελισσόταν, και ο άφαντος Λούντμπεργκ έγραψε το 51-55 από την γραμμή, 56" πριν τη λήξη του ημιτελικού. Ο Χολ έφτασε γρήγορα μέχρι το καλάθι για το 53-55 με την Μπολόνια στη συνέχεια να πιστώνεται δύο πόντους ύστερα από μια περίεργη φάση(κάποιος παίκτης της Μιλάνο τιμωρήθηκε με παράβαση goaltending στην άμυνα).

Ο Χολ αστόχησε, ο Μπελινέλι έβαλε 1/2 βολές και ο Μπάρον με τρίποντο έδωσε μια τελευταία ελπίδα στην πρωταθλήτρια Ιταλίας. Με το σκορ στο 56-58 ο Λούντμπεργκ πήγε στην γραμμή 3.5" πριν τη λήξη, όντας εύστοχος μόνο στη μια. Το ματς έμοιαζε να κρίνεται, ο Μπάρον όμως κέρδισε 3 βολές σε ένα μακρινό σουτ απελπισίας και οι διαιτητές συνέχισαν να παριστάνουν τους πρωταγωνιστές δίνοντας του μια ακόμα βολή, μετά την τεχνική που έλαβε ο Σκαριόλο. Ο Αμερικανός δεν ξετύλιξε πλήρως το δώρο, αστοχώντας στην 4η βολή με την αναμέτρηση να οδηγείται στο έξτρα πεντάλεπτο.

Η παράταση ανήκε εξ ολοκλήρου στην Μπολόνια, με τον Λούντμπεργκ να δίνει με τρίποντη βόμβα τη χαριστική βολή στη Μιλάνο, η οποία γνώρισε την ήττα με σκορ 70-64.

Σε ατομικό επίπεδο για τους νικητές ξεχώρισαν οι Οτζελέγιε(17π, 9ριμπ), Κορτινιέ(12π, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μίκι(13π, 7 ριμπάουντ) και Μπακό(10π, 9 ριμπάουντ). Η ομάδα του Μεσίνα είχε πρωταγωνιστές τους Χολ, Μπάρον και Χάινς με 19, 12 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 12-8, 26-22, 38-36,59-59(λήξη κανονικής διάρκειας),72-64(λήξη παράτασης)