21.3 C

Μιλάνο-Μπολόνια 59-64: Τεόντοσιτς από τα παλιά(vids)

Το δεύτερο ιταλικό ντέρμπυ της φετινής σεζόν είχε ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά με το πρώτο, χαμηλό ρυθμό και μεγάλη αστοχία. Η Μπολόνια(3-4) ήταν και πάλι αυτή που χαμογέλασε με το σφύριγμα της λήξης, περνώντας από την έδρα της Μιλάνο(3-4) με 59-64, στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Το τελικό σκορ είναι μάλλον κολακευτικό για τους γηπεδούχους που πραγματοποίησαν αποκαρδιωτική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικότερα στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο έκρινε σε μεγάλο βαθμό την έκβαση της αναμέτρησης.

Ο Μίλος Τεόντοσιτς προσέφερε τα μέγιστα στην ομάδα του Σέρχιο Σκαριόλο, πραγματοποιώντας εντυπωσιακό κρεσέντο πίσω από τη γραμμή των 6.75. Ο Σέρβος αρτίστας της δημιουργίας γύρισε το ρολόι πολλά χρονιά πίσω, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 15 πόντους και 5/6 τρίποντα σε σχεδόν 18 λεπτά συμμετοχής. Πολύτιμες λύσεις από Μίκι(14π,5ριμπ) και Σενγκέλια(12π). Από το συγκρότημα του Έτορε Μεσίνα διασώθηκαν οι Μέλι(9π,11ριμπ) και Μήτρου Λονγκ(13π,3ριμπ,4ασίστ).

Τα δεκάλεπτα:23-12,35-39,41-53,59-64