21 C
Παρασκευή, 24 Μαΐου, 2024

Μιλάνο-Εφές 48-64: Την έριξε στην παγίδα της (pic, vids)

Το πρώτο βήμα έγινε από την Εφές. Ίσως το πιο αμφίρροπο σε προγνωστικά ζευγάρι των πλέι οφ της Ευρωλίγκας, άνοιξε το πρόγραμμα αυτής της διαδικασίας με την τουρκική ομάδα να σπάει το πλεονέκτημα της έδρας των Ιταλών αφού τους νίκησε με 64-48. Το σκορ φανερώνει το τι μπάσκετ έπαιξαν οι δύο ομάδες. Η Μιλάνο έπεσε στην παγίδα που η ίδια έστησε, αφού η Εφές την «σκότωσε» με το δικό της όπλο, την άμυνα.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έβαλε το όνομα της στη μικρή λίστα των ομάδων που έκαναν break στον πρώτο αγώνα των πλέι οφ της Ευρωλίγκας, αφού αυτό έγινε μόλις για 8η φορά σε 49 πλέον σειρές. Το πιο σημαντικό, στατιστικά βέβαια, είναι ότι υποχρέωσε την Μιλάνο στη χειρότερη εντός έδρας επίδοση της ιστορίας της στη διοργάνωση αφού η προηγούμενη ήταν εκείνη των 53 πόντων σε ματς με τη Σιένα το 2009!

Η Μιλάνο θα έχει τη Μ.Παρασκευή (21/4, 21:30) τη δεύτερη ευκαιρία της στην έδρα της προκειμένου να φέρει τη σειρά στα ίσα και να μην πάει στην Πόλη χωρίς… καμία τύχη. Γιατί αν χάσει και στο δεύτερο ματς θα πρέπει να συμβιβαστεί με την ιδέα της απουσίας της από το final four του Βελιγραδίου αφού καμία ομάδα στην ιστορία των πλέι οφ της διοργάνωσης, δεν επέστρεψε από το 0-2.

Μετά το αρχικό 7-2 της Εφές, η Μιλάνο άρχισε να κάνει δύσκολο το έργο των Τούρκων στην επίθεση τους και να επιβάλλει τον ρυθμό της. Έτσι με ένα σερί 14-4 προηγήθηκε με 16-11 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η εικόνα της δεύτερης περιόδου δεν άλλαξε ως προς τον τρόπο που παιζόταν το μπάσκετ όμως άλλαξε ο πρωταγωνιστής. Η Μιλάνο κράτησε τη Μιλάνο χωρίς πόντο για 6:54 για να προηγηθεί με 22-16, μέσα από ένα σερί 11-0. Το έσπασε με δύο διαδοχικά τρίποντα ο Μπεν Μπέντιλ ισοφαρίζοντας στους 22 πόντους στο 17΄. Ο «κλεφτοπόλεμος» συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου που βρήκε μπροστά την Εφές με σκορ που θα θύμιζε αγώνα… παιδικού (26-29).

Είναι χαρακτηριστικό ότι η Μιλάνο είχε 5/15 δίποντα και 4/12 τρίποντα ενώ η Εφές είχε 7/18 δίποντα και 4/9 τρίποντα. Αμφότερες τελείωσαν το πρώτο μέρος έχοντας από οχτώ λάθη.

Οι πρωταθλητές της περσινής σεζόν μπήκαν στην τρίτη περίοδο με τρόπο ανάλογο της δεύτερης και με ένα επιμέρους σκορ 11-2 στο πεντάλεπτο, απέκτησαν διψήφιο προβάδισμα (28-40). Η Μιλάνο συνέχισε να «ματώνει» στην επίθεση και μετά από οχτώ λεπτά στην τρίτη περίοδο είχε έξι πόντους! Η Εφές έδειχνε να έχει βάλει το νερό στο αυλάκι προηγούμενη με 46-34 στο 30’.

Ήταν φανερό ότι για τη Μιλάνο δεν υπήρχε επιστροφή. Όχι γιατί μια διαφορά 12 πόντων ήταν απαγορευτική αλλά γιατί ο τρόπος με τον οποίο αγωνίστηκε σήμερα, δεν της επέτρεψε ούτε καν να γίνει απειλητική. Στο 35’ η διαφορά άνοιξε στους 15 (42-57) και στο 37’ ήταν στους 12 (48-60) για να έρθει χωρίς… ίχνος σασπένς το τελικό αποτέλεσμα.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Λάρκιν (16π, 5ασ, 2κλ.) και Μίτσιτς (16π, 7ρ, 3ασ.) έκαναν τα απαραίτητα στην επίθεση για την Εφές. Ειδικά όμως ο Σέρβος αξίζει μια αναφορά παραπάνω, αφού προερχόταν από μία μεγάλη απουσία και έδειξε να επιστρέφει έτοιμος.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η φετινή Μιλάνο δεν είναι αυτό που λέμε «χάρμα ιδέσθαι» αλλά σήμερα ξεπέρασε κάθε… προσδοκία. Είχε 18 πόντους συνολικά στη δεύτερη και στην τρίτη περίοδο. Τι περισσότερο μπορεί να πει κανείς για να περιγράψει αυτό που έγινε σήμερα στο Μιλάνο; Η ομάδα του Μεσίνα