19.2 C

Μέξας: «Τα παιδιά έδειξαν χαρακτήρα» (vid)

Το Λαύριο κατάφερε να πάρει μία ακόμα μεγάλη νίκη στην Basket League, αυτή την φορά εντός έδρας με αντίπαλο τον Κολοσσό Ρόδου, επί του οποίου επικράτησε με 79-76.

Ο προπονητής των νικητών, Κώστας Μέξας, αμέσως μετά το τέλος της αναμέτρησης δήλωσε:

Καταρχάς, πριν πούμε για το ματς, νομίζω οφείλουμε σαν οργανισμός να αφιερώσουμε την νίκη στην οικογένεια της αδικοχαμένης κοπέλας. Δεν χρειάζεται να πούμε τίποτα παραπάνω νομίζω. Από εκεί και πέρα περιμέναμε ένα ματς έτσι όπως ακριβώς ήταν και όχι όπως το δεύτερο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Κολοσσός είναι πολύ καλή ομάδα με πολύ καλό υλικό, με κατεύθυνση. Συγχαρητήρια στα παιδιά γιατί έδειξαν χαρακτήρα. Το ματς στράβωσε, εκεί που θεωρούσαμε στο ημίχρονο ότι το ελέγχουμε και είμαστε καλύτεροι, το ματς στράβωσε αλλά στο τέλος έδειξαν χαρακτήρα και στην άμυνα και στην επίθεση.

Έχασε και ο Κολοσσός ένα σουτ ελεύθερο με τον Πετρόπουλο αλλά όλα τα υπόλοιπα ήταν μαρκαρισμένα. Είναι μια μεγάλη νίκη η οποία μας δίνει επιπλέον κουράγιο και αυτοπεποίθηση ώστε να συνεχίσουμε να δουλεύουμε».