20.5 C
Τετάρτη, 2 Οκτωβρίου, 2024

Πήρε τον τουρικικό “εμφύλιο” η Μπαχτσεσεχίρ, σημαντική νίκη η Ουλμ, δύσκολα η Χάποελ Τελ Αβίβ (vids)

Σπουδαία νίκη για την εντυπωσιακή Μπαχτσεσεχίρ στον τουρκικό "εμφύλιο" με 87-66 κόντρα στη Μπεσίκτας.

Σε ένα παιχνίδι που είχε ουσιαστικά είχε "καθαρίσει" από το πρώτο μέρος καθώς η διαφορά ήταν στους 15 πόντους(47-32) στο ημίχρονο, η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς έστειλε ένα "μήνυμα", καθώς βρίσκεται πλέον στο 2-0, μετά και την επίσης εύκολη νίκη στην πρεμιέρα κόντρα στη Γούλβς. Η Μπεσίκτας πλέον βρίσκεται στο 1-1.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μάρκο Σιμόνοβιτς με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ σημαντική συνεισφορά είχε ο πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού Ματέους Πονίτκα με 11 πόντους. Από πλευράς ηττημένων 15 πόντους και 6 ριμπάουντ είχε ο Κόνορ Μόργκαν.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά ΕΔΩ

Η Ουλμ πέτυχε μία σημαντική νίκη με 87-83 κόντρα στην Μπανταλόνα και έκανε το 2-0 στους ομίλους του Eurocup.

Η γερμανική ομάδα με μία πολύ καλή συνολικά εμφάνιση, ήλεγχε το παιχνίδι στην μεγαλύτερη διάρκεια του, έχοντας πάρει διαφορά έως και 15 πόντων στην 3η περίοδο. Οι Ισπανοί έχοντας μεγάλη εμπειρία πήγαν να "κλέψουν" το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά, δίχως να καταφέρουν κάτι περισσότερο από το να μειώσουν απλά την διαφορά και να μετρούν πλέον μία νίκη και μία ήττα.

Για την Ουλμ, 17 πόντους είχε ο Νέλσον Ουάιντμαν, ενώ 15 πόντους είχε ο 18χρονος Μπεν Σαράφ. Για την Μπανταλόνα 18 πόντους και 5 ριμπάουντ είχε ο Άντε Τόμιτς.

Δείτε τα στατιστικά ΕΔΩ

Την πρώτη της νίκη στο φετινό Eurocup πέτυχε η Χάποελ Τελ Αβίβ, επικρατώντας με 89-84 της Γουλβς.

Η Ισραηλινή ομάδα ήταν καλύτερη στο παιχνίδι, έχοντας φτάσει και σε διψήφιες διαφορές στην 2η και την 3η περίοδο, όμως η ομάδα από την Λιθουανία με τον εξαιρετικό ΤρεΣόν Θέρμαν ισοφάρισε το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Στέφανου Δέδα μίλησε στα κρίσιμα, με τους πολύ ποιοτικούς παίκτες που διαθέτει.

Κορυφαίος για την Χάποελ ο Τζόναθαν Μότλει με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ, με τον Πάτρικ Μπέβερλι να προθέτει 14 πόντους. Για την Γουλβς εντυπωσιακός ήταν ο ΤρεΣόν Θέρμαν με 29 πόντους, ενώ 11 πόντους και 7 ασίστ είχε ο πρώην παίκτης του Προμηθέα, Άντονι Κάουαν.