16.4 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Με τη βούλα στο παγκόσμιο η Σλοβενία(pics+vids)

Η Σλοβενία(7-3) έκαμψε με την στήριξη του κόσμου της την αντίσταση της Γερμανίας(8-2) με 81-75 και εξασφάλισε την παρουσία της στο Μουντομπάσκετ του 2023.

Μετά από ένα νωθρό πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Αλεξάντερ Σέκουλιτς ήταν ανώτερη για τα επόμενα 25 αγωνιστικά λεπτά, έχοντας προλάβει να χτίσει ήδη διαφορά ασφαλείας. Ο Τζόρνταν Μόργκαν ήταν ο άνθρωπος του αγώνα με 22 πόντους, 13 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Σάμαρ πρόσθεσε 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 12 ασίστ. Η τριταθλήτρια Ευρώπης, που θα βρεθεί και εκείνη στα γήπεδα της Ασίας πήρε 21 πόντους από τον Κράμερ με τον Γκόρντον Χέρμπερτ να μοιράζει αρκετά τον χρόνο συμμετοχής, με κανέναν παίκτη να μην βρίσκεται στο παρκέ για παραπάνω από 28 λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 16-24,41-34,61-48,81-75

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα: ΕΔΩ

Η Φινλανδία(8-2), η οποία έχει σφραγίσει εδώ και καιρό την πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο, επικράτησε εντός έδρας της Εσθονίας(2-8) με 91-71, αφήνοντας πίσω της την ήττα από τη Γερμανία.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με κορυφαίο τον Γιάντουνεν, ο οποίος σημείωσε 24 πόντους και 8 ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στους αιθέρες κατεβάζοντας 11 περισσότερα επιθετικά ριμπάουντ(17-6), γεγονός κομβικό για την έκβαση της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 21-16,39-41,66-56,91-71

Σε ένα παιχνίδι δίχως βαθμολογικό ενδιαφέρον, η Σουηδία(5-5) πήρε εντός έδρας νίκη με σκορ 71-68 κόντρα στο Ισραήλ(3-7). Εκπληκτική εμφάνιση από τον Χάκανσον με 29 πόντους και 5 εύστοχα τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 17-16,37-40,53-48,71-68