22.7 C
Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Με ανατροπή το 2-1 η Εφές την Φενέρμπαχτσέ! (pics+vids)

Η Εφές ανέτρεψε διαφορά 11 πόντων στην αναμέτρηση, ενώ επέστρεψε από το -7 της τέταρτης περιόδου και έκανε το 2-1 στη σειρά των ημιτελικών απέναντι στη Φενέρ του Δημήτρη Ιτούδη. Μεγάλη εμφάνιση από τους Ουίλ Κλάιμπερν και Ελάιζα Μπράιαντ, με τον Μελίχ Μαχμούτογλου να πετυχαίνει 4/4 για τους ηττημένους. Την Παρασκευή (9/6) το επόμενο παιχνίδι με στην έδρα της Έφες που θέλει τη νίκη για την πρόκριση στους τελικούς της τουρκικής λίγκας.

Μοιρασμένο το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πάνε χέρι-χέρι και την Φενέρ με δύο συνεχόμενα τρίποντα να παίρνει το προβάδισμα με 24-22. Ο πολύ καλός ρυθμός και το επιθετικό τέμπο συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πήρε ένα προβάδισμα 8 πόντων στα μέσα της περιόδου με τον Μαχμούτογλου να απειλεί έξω από τα 6,75. Η Εφές όμως, με τους Ελάιζα Μπράιαντ και Μίσιτς να είναι τα επιθετικά "όπλα" των γηπεδούχων επέστρεψε και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 52-51.

Η Φενέρ με τον Ουίλμπεκιν να βρίσκεται σε καλή βραδιά συνέχισε να απειλεί από το τρίποντο, όμως κατάφερε να βρει και λύσεις κοντά στο καλάθι με τον Χέις Ντέιβις. Συνεπώς οι φιλοξενούμενοι με ένα επιμέρους σερί 15-2, έφτασαν στη μεγαλύτερη διαφορά στην αναμέτρηση στο +11. Η τρίτη περίοδος έληξε με την Εφές να βρίσκεται στο -7 (78-71).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Εφές αναδιοργανώθηκε στην άμυνά της. Βελτιώνοντας κυρίως την προσπάθειά της στην περιφερειακή άμυνα, οι γηπεδούχοι μείωσαν και άλλο. Μάλιστα με τον Ουίλ Κλάιμπερν να είναι καθοριστικός σε όλες τις επιθετικές προσπάθειες (είτε από ποστ παιχνίδι, είτε με πρόσωπο στο καλάθι) η ομάδα έκανε ένα επιμέρους σερί 11-0 σερί γεγονός που την έβαλε μπροστά στο σκορ μετά το δεύτερο δεκάλεπτο (89-86). Ο Σκότι Ουίλπεκιν ισοφάρισε με δικό του τρίποντο όμως αυτοί ήταν και οι τελευταίοι πόντοι τη Φενέρ σε κανονική ροή παιχνιδιού. Οι Κλάιμπερν και Μπράιαντ συνέχισαν να οδηγούν τους γηπεδούχους και τους οδήγησαν στη νίκη με 97-91.