31.6 C
Σάββατο, 29 Ιουνίου, 2024

Μαυροβούνιο-Μπαχάμες 93-80: Βαλκάνια αντεπίθεση και «κλείσιμο» με θετικό τρόπο στο Ακρόπολις (pics)

Με ένα εξαιρετικό 2ο ημίχρονο, το Μαυροβούνιο «έκλεισε» με νίκη τις υποχρεώσεις του στο τουρνουά Ακρόπολις «Aegean», καθώς κέρδισε με 93-80 τις Μπαχάμες, οι οποίες αγωνίστηκαν χωρίς τον ΝτιΆντρε Έιτον στο 2ο μισό του αγώνα.

Αμφότερες οι ομάδες μπήκαν με διάθεση να τρέξουν και να ευχαριστηθούν το παιχνίδι, παρ’ όλα αυτά ο ενθουσιασμός δε μετουσιώθηκε σε υψηλό σκοράρισμα στο 1ο δεκάλεπτο. Βούτσεβιτς (5 πόντοι, 4 ριμπάουντ) από τη μία και Έιτον (9 πόντοι, 3 ριμπάουντ) από την άλλη ήταν οι δύο παίκτες που ξεχώριζαν στο παρκέ, με τους NBAers Χιλντ (0/4 σουτ) και Γκόρντον (0/2 τρίποντα) να ψάχνουν το… χέρι τους. Καμία ομάδα δε βρήκε τον τρόπο να ξεφύγει στο σκορ, αφού ακόμα και όταν οι Μπαχάμες προηγήθηκαν δις με 5 πόντους (9-14 και 11-16), το Μαυροβούνιο δεν άφησε να του ξεφύγουν περισσότερο. Εν τέλει, η περίοδος ολοκληρώθηκε στο 16-19, με τις δύο ομάδες περισσότερο να προσπαθούν να… γνωρίσουν η μία την άλλη.

Οι Μπαχάμες κατάφεραν στο ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου να βρουν κάποιον ρυθμό και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να ανεβάσουν πολύ γρήγορα τη διαφορά στους 7 (18-25), παρά το ότι ο Γκόρντον συνέχιζε βρίσκει σίδερο από μακριά. Η απάντηση των Βαλκάνιων ήταν άμεση, αφού με ένα τρίποντο του Βούτσεβιτς μείωσαν σε απόσταση «αναπνοής» (26-27), έχοντας παράλληλα βγάλει εκτός ρυθμού τους αντιπάλους τους με την άμυνά τους, όμως με τον Φράνκο Μίλερ να γίνεται παράγοντας στο ματς και τον Μπάντι Χιλντ να δηλώνει παρών, οι Μπαχαμέζοι έφτασαν για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή (27-40, 17’). Παρά το 6-0 από τους τυπικά γηπεδούχους για το 33-40, το σύνολο του Κρις ΝτεΜάρκο δεν πτοήθηκε, έφτασε άμεσα στο +10 και τελικά πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 35-43 υπέρ του. Τρομερό στατιστικό ότι οι Κεντροαμερικανοί δεν είχαν υποπέσει σε κανένα απολύτως λάθος στο ημίχρονο, με τους Μαυροβούνιους να έχουν 7.

Με τις Μπαχάμες να συνεχίζουν χωρίς τον ΝτιΆντρε Έιτον στο 2ο ημίχρονο, κάτι που ήταν έτσι κι αλλιώς στον προγραμματισμό των ανθρώπων της ομάδας, οι Ευρωπαίοι μπήκαν με τρομερή ενέργεια στο παρκέ και με ένα 20-4 επί μέρους σκορ μέσα σε 4 λεπτά (28-7 απ’ το 27-40) προηγήθηκαν με 55-47 για πρώτη φορά στο ματς! Οι τυπικά φιλοξενούμενοι βρήκαν την ευκαιρία να μειώσουν στους τέσσερις με κάρφωμα του ΈιΤζέι Στορ, ωστόσο το 3ο δεκάλεπτο έληξε 64-58 με καλάθι του Ντρόμπνιακ.

Η εικόνα δεν άλλαξε στην 4η περίοδο και το Μαυροβούνιο έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (68-58), κρατώντας το προβάδισμά τους σταθερά στους 10-12 πόντους για περίπου 4 λεπτά. Όσο κι αν προσπαθούσαν οι Μπαχάμες να επιστρέψουν, η άμυνά τους παρέμεινε σε χαμηλά επίπεδα, όμως στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα έβγαλαν σημάδια αντεπίθεσης μειώνοντας σε 83-76. Άμεσα η ομάδα του Μπόσκο Ράντοβιτς επέστρεψε σε διψήφια πλαίσια, αλλά το ίδιο άμεσα ο ΈιΤζέι Στορ με δύο προσωπικά καλάθια έκανε το 87-80, 1:34’ πριν το φινάλε. Τίποτα δεν άλλαξε, ωστόσο, στα τελευταία δευτερόλεπτα, με το Μαυροβούνιο να παίρνει εν τέλει τη νίκη με 93-80 και να «κλείνει» με θετικό τρόπο τα παιχνίδια του στο τουρνουά Ακρόπολις «Aegean».

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η απουσία του Έιτον στο 2ο ημίχρονο στοίχισε πολύ στις Μπαχάμες, καθώς το Μαυροβούνιο κυριάρχησε στα ριμπάουντ (49-35), με τον Βούτσεβιτς, μάλιστα, να έχει σχεδόν το 1/3 από αυτά (15). Και στις ασίστ οι Βαλκάνιοι έδειξαν μεγαλύτερα σημάδια... αλτρουισμού και ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 24 ασίστ, έναντι 16 των τυπικά φιλοξενούμενων.