27.2 C
Δευτέρα, 8 Ιουλίου, 2024

Μαρούσι-Περιστέρι 74-103: “Ξέσπασε” στο δεύτερο ημίχρονο! (pics+vids)

Σε μία αναμέτρηση με γρήγορο ρυθμό και ωραίες φάσεις και από τις δύο ομάδες, το Περιστέρι με ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο (25-6) ξέφυγε με μεγάλη διαφορά, νικώντας με 103-74 το Μαρούσι στο Κλειστό του Αγίου Θωμά. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη (που βραβεύτηκε πριν την αναμέτρηση) πέτυχε την δεύτερη νίκη της στην Basket League, με το δίδυμο Τζο Ράγκλαντ και Τζέιλεν Χαντς να κάνουν τη διαφορά. Ο πρώτος έκανε νταμπλ-νταμπλ κάνοντας μία μεστή εμφάνιση (13 πόντους,12 τελικές πάσες) ενώ ο έτερος Αμερικανός είχε 23 πόντους. Στον αντίποδα το Μαρούσι που πάλεψε για ένα ημίχρονο ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα είχε 18 πόντους.

Με τους Τζο Ράγκλαντ και Κένι Ουίλιαμς να έχουν από έξι πόντους ο καθένας, το Περιστέρι πήρε ένα προβάδισμα έξι πόντων στο (5') της αναμέτρησης, με το σκορ στο 17-11. Με τον Άχμεντ Χιλ να είναι ο ιθύνων νους της επίθεσης του Αμαρουσίου, οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι το μπόνους των βολών, αντέστρεψαν γρήγορα την κατάσταση. Κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο πήραν το προβάδισμα με 25-24.

Το Μαρούσι συντηρούσε το προβάδισμα μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη όμως με ένα γρήγορο επιμέρους σερί 11-2 πήρε και πάλι τα "ηνία" της αναμέτρησης (45-38). Το Μαρούσι από την άλλη εκμεταλλευόταν τη δύναμη του Μίροσλαβ Ραντούλιτσα μέσα στη ρακέτα με τον Σέρβο σέντερ να έχει ήδη δώδεκα πόντους. Μάλιστα με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Χάρη Γιαννόπουλου η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη πλησίασε στον πόντο. Οι δύο ομάδες εν τέλει κατευθύνθηκαν στα αποδυτήρια, με το Περιστέρι να προηγείται με βραχεία κεφαλή 55-52.

Ένα πρώτο ημίχρονο με αρκετά με μεγάλη παραγωγικότητα και τις δύο ομάδες να έχουν αμυντικά προβλήματα. Αυτό δεν άλλαξε ούτε στις αρχές τις επανάληψης. Μέχρι το (23') οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, όμως εκεί ήρθε το μεγάλο "ξέσπασμα" του Περιστερίου. Οι φιλοξενούμενοι παίζοντας καλύτερη άμυνα και τρέχοντας στο ανοιχτό γήπεδο με οδηγό τον Τζο Ράγκαλαντ, έκαναν ένα επιμέρους σερί 25-6. Ένα πραγματικά φοβερό ντεμαράζ με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να δίνει σκορ και θέαμα, με τη διαφορά να φτάνει στο +21 (85-64).

Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ 87-66. Πλέον στο τελευταίο δεκάλεπτο το Περιστέρι θα έπρεπε να κάνει φοβερά λάθη για χάσει την αναμέτρηση. Αυτά δεν έγιναν, οι φιλοξενούμενοι με διαχείριση του παιχνιδιού αλλά και δυνάμεων δεν απειλήθηκαν από το Μαρούσι, που έμοιαζε ακόμα να μην έχει καταλάβει τι έγινε στο τρίτο δεκάλεπτο. Πλέον το Περιστέρι πήρε το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα για εφέτος (2-3) ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 1-4.

ΜΕΣΤΟΣ: Τζο Ράγκλαντ. Ο πόιντ γκαρντ του Περιστερίου ήταν αυτός που ξεκίνησε το μεγάλο ξέσπασμα της ομάδας του στο δεύτερο ημίχρονο. Διαβάζοντας σωστά το παιχνίδι και βρίσκοντας του συμπαίκτες του, ο Αμερικανός γκάρντ είχε νταμπλ-νταπμλ ήδη από την τρίτη περίοδο. Τελείωσε την αναμέτρηση με 13 πόντους 12 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 21:43 λεπτά συμμετοχής.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Το Μαρούσι είχε 22 λάθη δέκα περισσότερα δηλαδή από τους φιλοξενούμενους. Ενώ εκπληκτικά τα ποσοστά στην επίθεση για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη με αυτό που ξεχωρίζει να είναι τα τρίποντα (14/26) 53%.