16.8 C
Σάββατο, 19 Οκτωβρίου, 2024

Μαρούσι-Περιστέρι 73-79: Ζούγρης… όνειρο (pic, vids)

Πριν μία εβδομάδα ήταν ο Νεοκλής Αβδάλας στο παιχνίδι με τον Πανιώνιο. Σήμερα ήταν ένας άλλο μέλος της ελληνικής νουβέλ βαγκ, αυτό που έβαλε φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του στη σπουδαία εκτός έδρας νίκη του Περιστερίου επί του Αμαρουσίου με 79-73. Ήταν ο Βαγγέλης Ζούγρης που δεν ήταν απλά ο κορυφαίος του, αλλά έκανε μία εμφάνιση καριέρας κυριαρχώντας μέσα στις ρακέτες και κυριαρχώντας ολοκληρωτικά έναντι στους ψηλούς των γηπεδούχων.

Η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη πέρασε από την έδρα ενός αντιπάλου που, θεωρητικά, ανήκει σε εκείνους που θα διεκδικήσουν τουλάχιστον την παρουσία τους στα playoffs,ενώ παράλληλα κέρδισε αυτοπεποίθηση για τη δύσκολη συνέχεια. Το έκανε μία με μία πειστική εμφάνιση καθώς είχε το προβάδισμα στα μεγαλύτερα διαστήματα του παιχνιδιού. Το παιχνίδι της μεθεπόμενης Δευτέρας (28/10, 20:15) με το Λαύριο σε κάθε περίπτωση συνοδεύεται από ένα ακόμη «πρέπει».

Το πρόγραμμα που το έβαλε σε μία σειρά τριών, εντός έδρας αγώνων στην εκκίνηση του Πρωταθλήματος, δημιούργησε μεγαλύτερη πίεση για το Μαρούσι που δεν μπορεί να αισθάνεται ικανοποιημένο από τον απολογισμό της μίας νίκης (με τον Κολοσσό) αφού είχε χάσει στην πρεμιέρα και από τον Προμηθέα. Η επόμενη υποχρέωση του Αμαρουσίου στο Πρωτάθλημα, θα είναι αυτή τη φορά εκτός έδρας, το επόμενο Σάββατο (26/10, 20:15) στη Γλυφάδα απέναντι στον Πανιώνιο.

Με έξι πόντους του Κάμερον Ρέινολντς, το Μαρούσι βρέθηκε στο +7 (9-2) μετά από τέσσερα λεπτά όμως η αντίδραση του Περιστερίου ήταν άμεση αφού με ένα σερί 8-0 προηγήθηκε στα μισά της περιόδου με 10-9. Στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν, με τους φιλοξενούμενους να το κλείνουν έχοντας προβάδισμα τριών πόντων (16-19).

Η εικόνα του πρώτου μισού της δεύτερης περιόδου δεν ήταν διαφορετική (24-27) αλλά όσο κυλούσε, το Μαρούσι δυσκολευόταν πολύ στην επίθεση του. Το Περιστέρι με τον Αβδάλα στο «1» και την πολύ καλή παρουσία του Ζούγρη που έφτασε τους 11 πόντους, προηγήθηκε με εννιά πόντους (34-43) στο τέλος του ημιχρόνου.

Πριν καν συμπληρωθούν τέσσερα λεπτά στην τρίτη περίοδο όμως, η διαφορά εξανεμίστηκε. Το Μαρούσι μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με ένα σερί 9-0, ισοφαρίζοντας στους 43 πόντους αφού σε αυτό το διάστημα το Περιστέρι είχε 0/5 σουτ, αφού εξακολουθούσε να μην παίρνει βοήθεια από τον Τζάρελ Έντι. Με τους πρώτους πόντους του Αμερικανού όμως, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +7 (47-54 στο 28’) και με τον Ζούγρη να συνεχίζει τη δουλειά που έκανε στο πρώτο ημίχρονο, η διαφορά άνοιξε για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα και έφτασε στους 16 στο τέλος του δεκαλέπτου (47-63).

Ο νεαρός διεθνής έφτασε τα 8/8 δίποντα στέλνοντας τη διαφορά στους 18 στο πρώτο λεπτό της τέταρτης περιόδου (47-65). Το Μαρούσι επιχείρησε να ξυπνήσει από τον λήθαργο του και με ένα μικρό σερί 6-0 μείωσε στους 12 (53-65) όμως το Περιστέρι 6,5 λεπτά πριν το τέλος ήταν στο +15 (55-70). Οι γηπεδούχοι όμως δεν παράτησαν το παιχνίδι και με ένα σερί 7-0, μείωσαν στους οχτώ (62-70 στο 36’). Ένα τρίποντο, σε εκείνο το σημείο, από τον Πουλιανίτη, έβγαλε την όποια πίεση από το Περιστέρι και με δύο βολες του Χάρις η διαφορά πήγε στους 13 (62-75) όμως δύο τρίποντα από τον Στόουβ και τον Τανούλη, κράτησαν «ζωντανό» το παιχνίδι (68-77).

Στα 1:08 από το τέλος με τη διαφορά στους επτά (70-77) ο MVP Βαγγέλης Ζούγρης, σταμάτησε ένα τρίποντο του Μαντζούκα που όμως στην επόμενη επίθεση έκανε το 73-78 (στα 45’’). Στα 32’’ ο Πάπας με 1/2 βολές έκανε το 73-79 και ο Ζούγρης με νέα τάπα στον Άνταμς έγραψε τον επίλογο.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Πριν το σημερινό παιχνίδι δεν είχε ξεπεράσει τους 9 πόντους σε κάποιο παιχνίδι του στην GBL. Σήμερα ο Βαγγέλης Ζούγρης έμοιαζε βγαλμένος από όνειρο. Τελείωσε το παιχνίδι έχοντας 24 πόντους χωρίς να χάσει σουτ αφού στην τρομερή στατιστική του καταγράφηκαν 4/4 βολές και 10/11 δίποντα, έχοντας 31 στο ranking, ενώ έκανε δύο καθοριστικές τάπες στα τελευταία 90’’. Οι αριθμοί όμως είναι το λιγότερο. Ο νεαρός διεθνής δείχνει πια έτοιμος να αναλάβει έναν ουσιαστικό ρόλο στο Περιστέρι.

ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ: Το Περιστέρι έβγαλε περισσότερες συνεργασίες που οδήγησαν σε καλάθι (12-21 οι ασίστ), έκανε περισσότερα κλεψίματα (2-10) και εκτέλεσε καλύτερα στα δίποντα (51%-61%).