23.2 C
Τετάρτη, 25 Σεπτεμβρίου, 2024

Μαρούσι-Πέγια 98-75: Το μετέτρεψε σε… περίπατο στην 4η περίοδο και είναι με το ενάμισι πόδι στους ομίλους του FIBA Europe Cup (pics)

Το Μαρούσι έκανε το καθήκον του απέναντι στην Πέγια, παρουσιάζοντας μια αρκετά καλή εικόνα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, και κέρδισε με 98-75 τους Κοσοβάρους στο Κλειστό του «Αγίου Θωμά», σε ένα παιχνίδι που θα μπορούσε κάλλιστα να είχε λήξει και με μικρότερη ή μεγαλύτερη διαφορά.

Με διάθεση απ’ το ξεκίνημα να τρέξει το Μαρούσι και με τον Στόουβ να έχει μπει ορεξάτος, το σύνολο του Νίκου Βετούλα ξέφυγε πολύ γρήγορα με 17-3 στο 4:40’, με τον Αμερικανό γκαρντ να μετράει ήδη 10 πόντους με 3/3 σουτ. Η Πέγια δούλεψε λίγο καλύτερα την επίθεσή της και «έσφιξε» αμυντικά μετά το time-out που πήρε στο 15-3 κι έτσι βρήκε τον τρόπο να μειώσει σε μονοψήφια τιμή τη διαφορά (19-10), ενώ λίγο αργότερα έφτασε στο -8 (21-13). Η μικρή αυτή αντεπίθεση των Κοσοβάρων δεν είχε ανάλογη συνέχεια, πράγμα που έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +14 (34-20).

Με περισσότερη ηρεμία και συγκέντρωση οι φιλοξενούμενοι στη 2η περίοδο, έριξαν ξανά την απόσταση στους 9 πόντους (36-27), πράγμα που «ανάγκασε» Στόουβ και Λάντζεβαϊν να πάρουν παραπάνω προσπάθειες και να φτάσουν ξανά στο +13 και το 42-29. Το παιχνίδι απέκτησε μια άγρια μορφή στη συνέχεια, ωστόσο η εικόνα δεν άλλαξε, με το Μαρούσι να προσπαθεί να ξεφύγει και την Πέγια να μην το αφήνει, όμως και να μην απειλεί. Εν τέλει, οι δύο ομάδες πήγαν σε αποδυτήρια με το σκορ στο 54-43, σε ένα 1ο ημίχρονο στο οποίο η ελληνική ομάδα έχει δείξει την ανωτερότητά της, αλλά οι Κοσοβάροι αρνούνται να «παραδοθούν» τόσο εύκολα.

Η ανάπαυλα φαίνεται να βοήθησε τους παίκτες του Ραμί Χαντάρ να «καθαρίσουν» το μυαλό τους, αφού μόλις στο πρώτο ενάμισι λεπτό του 2ου ημίχρονου βρήκαν λύσεις στη ρακέτα και με ένα 6-0 επέστρεψαν σε απόσταση 5 πόντων (54-49). Άμεση η απάντηση του Αμαρουσίου παρ’ όλα αυτά, αφού μετά το time-out απ’ τον Νίκο Βετούλα «έτρεξε» πολύ γρήγορα ένα 9-0 και 12-2, με αποτέλεσμα να απομακρυνθεί ξανά με 15 (66-51). Η διαφορά όχι μόνο δε μειώθηκε, αλλά αυξήθηκε, με τον Ραντούλιτσα να ευστοχεί σε ελεύθερο τρίποντο από την κορυφή, φτάνοντας την ομάδα του στο +19 (74-55), ενώ το δεκάλεπτο έληξε 74-58.

Το ματς πήρε μια πιο… ελεύθερη μορφή στο τελευταίο δεκάλεπτο, καθώς και οι δύο ομάδες έδειχναν σαν να είχαν συμβιβαστεί με το αποτέλεσμα. Έτσι, το Μαρούσι έφτασε για πρώτη φορά την απόστασή του στους 20 πόντους (82-62) με τον Σανόγκο, ενώ αργότερα πήγε στο +26 (94-68), με τον αγώνα να ολοκληρώνεται στο 98-75 και τους γηπεδούχους να κάνουν δυναμικό βήμα για την πρόκριση στους ομίλους του FIBA Europe Cup.

ΜΕ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟ ΠΛΟΥΡΑΛΙΣΜΟ: Το Μαρούσι είχε σε εξαιρετική μέρα αρκετούς παίκτες, έχοντας 5 διψήφιους, τους Σανόγκο (20 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα), Ρέινολντς (18 πόντοι), Στόουβ (18 πόντοι), Φρίντρικσον (12 πόντοι, 5 ασίστ) και Καρακώστα (10 πόντοι). Παραλίγο οι διψήφιοι να γίνουν περισσότεροι, ωστόσο ο Ραντούλιτσα ολοκλήρωσε τον αγώνα με 9 πόντους και ο Λάντζεβαϊν με 7.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Παρά το εύρος του σκορ, δεν υπήρχε κάποια εντυπωσιακή διαφορά στη στατιστική. Η ελληνική ομάδα μέτρησε 15 κλεψίματα έναντι 6 της Πέγια, τα οποία της απέφεραν 22 πόντους, τη στιγμή που οι Κοσοβάροι είχαν 14.