21.3 C
Σάββατο, 25 Μαΐου, 2024

Μαρούσι-ΠΑΟΚ 75-80: Πρώτη νίκη δια… χειρός Φρίντρικσον! (pics+vids)

Σε μία δυναμική αναμέτρηση με γρήγορο ρυθμό, ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο την υπεροχή του έξω από τα 6.75 (47%), παίρνοντας την πρώτη του νίκη στην εφετινή Basket League, επικρατώντας του Αμαρουσίου με 80-75. Κορυφαίος για τους νικητές ο Έλβαρ Φρίντρικσον που σημείωσε 22 πόντους και συνέβαλε τα μέγιστα στην τελευταία περίοδο. Από κοντά και ο Άντριου Χάρισον (19 πόντους), ενώ από την πλευρά του Αμαρουσίου ο Χάρης Γιαννοπουλος ήταν εντυπωσιακός (19 πόντους) αλλά δεν μπόρεσε στο τέλος να αποτρέψει την ήττα για τους γηπεδούχους.

Γρήγορος ρυθμός από τις δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με το Μαρούσι να προσπαθεί να εκμεταλλευτεί τη δύναμη του Μίροσλαβ Ραντούλιτσα στη ρακέτα και μέσω αυτού να βρει τις κατάλληλες προϋποθέσεις. Ο ΠΑΟΚ από την άλλη, κυκλοφορούσε τη μπάλα σωστά και έβρισκε λύσεις έξω από τα 6.75. Αρκετά ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο που βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 19-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Φώτη Τακιανού άρχισε να παίρνει μία μικρή διαφορά της τάξης των έξι πόντων, με το σκορ να είναι (28-26) στο (13'). Το Μαρούσι όμως αντέδρασε γρήγορα και με την επιθετική συμβολή του Στέφαν Πένο, σε συνδυασμό με την επίτευξη των μακρινών σουτ, όχι μόνο μείωσε τη διαφορά αλλά προσπέρασε. Με το τρίποντο του Ντρίσκο μάλιστα, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για πέντε, πριν οι δύο ομάδες κατευθυνθούν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 40-39 υπέρ του Αμαρουσίου.

Με τον ίδιο δυναμικό ρυθμό εμφανίστηκαν οι δύο ομάδες στην επανέναρξη. Αυτή τη φορά ο γρήγορος αυτός ρυθμός δεν αντικατπρτρίζονταν στον φωτεινό πίνακα διότι υπήρχε αστοχία και από τις δύο πλευρές. Μέσα σε αυτή τη συγκυρία ο Χάρης Γιαννόπουλος έδωσε λύσεις στο Μαρούσι να πάρει εάν μικρό προβάδισμα. Ο βετεράνος φόργουορντ σημείωσε εννέα πόντους στο δεκάλεπτο δίνοντας στους γηπεδούχους το πλεονέκτημα με 52-47. Στον αντίποδα οι Θεσσαλονικείς ανανέωναν αρκετές επιθέσεις αλλά δεν έβρισκαν πόντους μέσω αυτών.

Οι Θεσσαλονικείς ξεκίνησαν καλύτερα στην τελευταία περίοδο. Με τα καλάθια των Χάρισον και Φρίντρικσον πέρασαν μπροστά με 62-60. Οι τρεις βολές που κέρδισε ο Χάρισον στη συνέχεια εξόργισαν τον Γιώργο Σκαραφίγκα που δέχτηκε τη δεύτερη τεχνική του ποινή και αποβλήθηκε. Ο εκνευρισμός που ακολούθησε κόστισε στην ομάδα του Αμαρουσίου που βρέθηκε στο -7 (76-69) 2:30' πριν τη λήξη. Όμως και πάλι οι γηπεδούχοι στο τέλος είχαν την ευκαιρία να μειώσουν και να διεκδικήσουν τη νίκη αλλά ο κορυφαίος Χάρης Γιαννόπουλος αστόχησε.

ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟΣ: Έλβαρ Φρίντρικσον. Ο Ισλανδός γκαρντ έκανε την καλύτερή του εμφάνιση με τα "ασπρόμαυρα", έστω και αρκετά πρώιμα μέσα στη σεζόν. Σημείωσε συνολικά 22 πόντους (5/12 εντός πεδιάς, 4/6 τρίποντα) μαζί με 7 τελικές πάσες, ενώ παράλληλα είχε 12 πόντους στην 4η περίοδο με καθοριστικά καλάθια στο τέλος.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο ΠΑΟΚ είχε υπεροχή στα ριμπάουντ (41-32) όμως πήρε μόνο 11 πόντους από δεύτερες ευκαιρίες. Επίσης το μακρινό του σουτ ήταν καθοριστικό για την εξέλιξη της αναμέτρησης, καθώς οι παίχτες του Φώτη Τακιανού είχαν  (10/21) 47% με το Μαρούσι να έχει 36% (8/22). Τέλος, οι φιλοξενούμενοι είχαν 20 παραπάνω βολές (37-17) όμως και οι δύο ομάδες σούταραν με πολύ άσχημα ποσοστά. Αμφότεροι 64%.