17.5 C

Μαρούσι-Λαύριο 71-75: Λαυριάρα παραμονής στον Άγιο Θωμά! (vids+pics)

Το Λαύριο πήγε στο Κλειστό του Αγίου Θωμά για ένα «διπλό», που θα «κλείδωνε» επί της ουσίας την παραμονή του στην Basket League, καταφέρνοντας να επικρατήσει στις λεπτομέρειες με 75-71, με τους Θόρντον-Μουρ να συνεργάζονται εξαιρετικά και τον Ζάρα να σκοράρει τρίποντα-«μαχαιριές», για να ανέβει στο ρεκόρ 6-11 το σύνολο του Κώστα Μέξα, σε απόσταση τριών νικών από τον τελευταίο Απόλλωνα Πατρών, ενώ το σύνολο του Γιώργου Λιμνιάτη έμεινε στο 5-12.

Ο Νικολαΐδης και ο Ραντούλιτσα ξεκίνησαν με όμορφες συνεργασίες για το Μαρούσι, αλλά και στην άλλη πλευρά ο Καββαδάς τελείωσε φάσεις απέναντι σε έναν ψηλό... ίσου μεγέθους, με αποτέλεσμα οι εναλλαγές στο προβάδισμα να είναι συχνές στα πρώτα 6.5 λεπτά (12-13). Όταν, όμως, και ο Γόντικας πρόσθεσε λύσεις στη ρακέτα και ο Μουράτος μπήκε εκτελεστικά στην «εξίσωση», το Λαύριο ξέφυγε ακόμη και με διαφορά 11 πόντων, προτού ο Γούνταρντ σημειώσει το 14-23 της πρώτης περιόδου.

Ο Γιαννόπουλος το πήρε... προσωπικά στην έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου και, «βομβαρδίζοντας» το αντίπαλο καλάθι, έδωσε σύνθημα αντεπίθεσης για ένα επιμέρους 15-4, που έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους (29-27 στο 15'). Ο Ζάρας ανέλαβε για τους παίκτες του Μέξα να τους βοηθήσει να... συνέλθουν, με τον Γκρόμοβς να εξελίσσεται σε «παράγοντα Χ» μπροστά στο «κρεσέντο» του Γούνταρντ, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει στο +4 υπέρ της ομάδας της Ανατολικής Αττικής (38-42).

Με την ενέργεια του Γούνταρντ και του Νικολαΐδη, το Μαρούσι διεκδικούσε την επιστροφή του, με τον Θόρντον και τον Μουρ στην άλλη πλευρά να κρατούν μπροστά το Λαύριο, με τον Γόντικα να συμβάλλει, ώστε να έρθει ένα σερί 0-6, όταν οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με «βραχεία κεφαλή» (50-55 στο 27'). Ο εκπληκτικός Γούνταρντ είχε συμπαράσταση από Χιλ και Τζούστον, ώστε οι παίκτες του Λιμνιάτη να αντιδράσουν με σερί 7-0, με τον Ιορδάνου να μπαίνει στο παρκέ και να βοηθά, ώστε η άμυνα της ομάδας των Βορείων προαστίων να την φέρει στο φινάλε, προηγούμενη στον πόντο (59-58).

Ήταν αναμενόμενο η τελευταία περίοδος να είναι... αίμα και άμμος με πολλή σκληρά στις δύο πλευρές και το Μαρούσι να παίρνει μια απόσταση τριπόντου από καλάθι του Γιαννόπουλου (63-60 στο 33'). Με τον Ζάρα να ευστοχεί από μακριά σε δύο σερί μακρινά σουτ, όμως, το Λαύριο αντέδρασε και στο τηλεοπτικό τάιμ άουτ είχε το προβάδισμα (65-67 στο 36'), ενώ λίγο μετά πήρε, με καλάθι του Τζάκσον στον αιφνιδιασμό και 1/2 βολές του Μουρ, απόσταση δύο κατοχών μετά από ώρα, που έμοιαζε να δίνει προβάδισμα για την νίκη (67-72 στο 38'). Ο Χιλ μείωσε στο τρίποντο από τη γραμμή των βολών, για να αυξήσει τη διαφορά στα δύο ο Χόρκλερ στα 84" για τη λήξη, ενώ η μία χαμένη βολή του Γιαννόπουλου πάλι έδινε «μαξιλαράκι» στο Λαύριο στα 77" (71-75). Οι επόμενες επιλογές των δύο ομάδων δεν εμπεριείχαν ψυχραιμία, με αποτέλεσμα το σκορ να μείνει έως το τέλος.

Δεκάλεπτα: 14-23, 38-42, 59-58, 71-75

ΜΑΕΣΤΡΟΣ: Ο Ζάρας και ο Χόρκλερ πέτυχαν τα μεγάλα σουτ στο τέλος, αλλά για να φτάσει έως εκεί το Λαύριο χρειάστηκε ένα μεγάλο ματς του Μάρκους Θόρντον, που έπαιζε... για δύο λόγω απουσίας του Καστανέδα, τελειώνοντας με 17 πόντους, έξι ριμπάουντ, ισάριθμες ασίστ και δύο κλεψίματα για τέσσερα λάθη ένα σπουδαίο ματς 35.5 λεπτών.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Σε ένα τόσο κλειστό ματς, το Λαύριο θα ήταν δύσκολο να χάσει με τέσσερις παραπάνω κατοχές (8-15 επιθετικά ριμπάουντ, 11-14 λάθη), με το Μαρούσι παράλληλα σε κάκιστη μέρα από μακριά με 2/16 τρίποντα.