23.3 C
Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024

Μαρούσι-Κολοσσός 85-74: Μαρουσάρα με… Χάρη για την παραμονή (pics)

Το Μαρούσι ήταν αποφασισμένο για μια νίκη, που θα αποτελούσε νέο μεγάλο «βήμα» προς την παραμονή στην Basket League και την πήρε, μάλιστα, με διαφορά 11 πόντων (85-74) απέναντι στον Κολοσσό, κάτι που, από τη στιγμή που είναι ισόβαθμοι στο 4-7 στην 8η θέση, μπορεί να παίξει ρόλο στο τέλος, με τους παίκτες του Γιώργου Λιμνιάτη να επενδύουν στο εξαιρετικό τους δεύτερο δεκάλεπτο με εκπληκτικό τον Χάρη Γιαννόπουλο και να απαντούν στην αντίδραση των «θαλασσί», για το σπουδαιότερό τους αποτέλεσμα μέχρι το επόμενο. Την ίδια στιγμή, μάλιστα, «κλείδωσε» και η επτάδα του Final-8 του Κυπέλλου με Παναθηναϊκό, Ολυμπιακό, Προμηθέα, ΠΑΟΚ, Άρη, ΑΕΚ και Περιστέρι, περιμένοντας τον νικητή των εθνικών κατηγοριών.

Ο Γκάουντλοκ άρχισε από νωρίς να παίρνει προσπάθειες για τον Κολοσσό και είχε στο πλευρό του, τους Ουτόμι και Σίτου, για να αρχίσει καλύτερα η ομάδα της Ρόδου στο πρώτο πεντάλεπτο (4-10). Ένα τρίποντο του Μπρίσκοου άρχισε να «ξεκλειδώνει» επιθετικά τους γηπεδούχους, που βρήκαν στο πρόσωπό του ένα σημείο αναφοράς και, παράλληλα, περιόρισαν τον Γκάουντλοκ, με αποτέλεσμα την ισορροπία στην πρώτη περίοδο από καλάθι του Μπόγρη (16-16).

Την... μπακέτα πήρε ο Γιαννόπουλος από μακριά, με το Μαρούσι να προκαλεί «μπλακ άουτ» στον αντίπαλό του και τον Έλληνα σκόρερ να ευστοχεί μαζικά, έχοντας δίπλα του και λύσεις του πολύτιμου Στασινού, για να ανέβει πολύ σύντομα η διαφορά στο +14 με ένα επιμέρους 18-4 των γηπεδούχων (34-20 στο 17'). Παρά την προσπάθεια του Περάντες να συμμαζέψει τους «θαλασσί», ο εξαιρετικός Γιαννόπουλος οδηγούσε την ομάδα των Βορείων προαστίων, φέρνοντάς τη στο +18 του ημιχρόνου (43-25).

Ένα νέο τρίποντο του Γιαννόπουλου διαμόρφωσε το 46-25 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με τον Γκάουντλοκ να επανέρχεται στο προσκήνιο σε εκείνο το σημείο, φέρνοντας μια πρώτη αντίδραση για τον Κολοσσό, μαζί με μια πιο επιθετική άμυνα των φιλοξενούμενων (50-34 στο 23'). Ο Λιμνιάτης θέλησε να περάσει την μπάλα στον Ραντούλιτσα, αλλά είδε τον Σίτου να κερδίζει «μάχες» και τον Γκάουντλοκ να συνεχίζει σε καλό ρυθμό, για να μειώσει στο... επιτρεπτό προς πίστη -12 στο τέλος του δεκαλέπτου με τρίποντο του Παπαδάκη (64-52).

Με τις ατομικές προσπάθειες του Ουτόμι και τις λύσεις από κοντά του Σίτου δίπλα στον Γκάουντλοκ ως «πρώτο βιολί», οι παίκτες του Σεγκούρα προσπάθησαν να πλησιάσουν περισσότερο και κατάφεραν στο τετράλεπτο για τη λήξη να μειώσουν μετά από ώρα σε μονοψήφιο νούμερο με κάρφωμα του Μπραΐκοβιτς (79-71), ενώ 1.5 λεπτό αργότερα οι Ροδίτες θα γίνονταν πράγματι απειλητικοί, με τον Μπιλλή να ευστοχεί για τρεις και για το 79-74. Ο Παπαδάκης, όμως, έκανε μια κακή επιλογή στην επόμενη επίθεση των φιλοξενούμενων και, στην άλλη πλευρά, ο Μπρίσκοου έδωσε ανάσα στο Μαρούσι για το 81-74 στα 87" για τη λήξη. Μια άμυνα, αυτή την φορά, του Γιαννόπουλου «καθάρισε» το ματς σε συνδυασμό με το καλάθι αμέσως μετά από τον Τζούστον, για να καρφώσει ο Νικολαΐδης για το τελικό 85-74.

Δεκάλεπτα: 16-16, 43-25, 64-52, 85-74

ΜΕ... ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΝΤΑΤΟΜΕ: Ο Χάρης Γιαννόπουλος είναι ένας από τους λίγους κλασικούς σουτέρ, που έχουν απομείνει και στο ματς αυτό ήταν καταλυτικός, σκοράροντας 25 πόντους και 8/17 σουτ, μαζί με οκτώ ριμπάουντ, σε ένα παρ' ολίγον εντυπωσιακό double double για τον παίκτη, που έγινε ηγέτης σε ένα τόσο κρίσιμο παιχνίδι.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Οι 25 πόντοι του Γιαννόπουλου εντάσσονται στους 41, που πήρε από τον πάγκο το Μαρούσι, έναντι 25 του Κολοσσού, στοιχείο που αποτελεί και την ειδοποιό τους διαφορά σε σημαντικό βαθμό.